Galeria ES w Międzyrzecu Podlaskim działa od 1999 roku przy Miejskim Ośrodku Kultury.

Od początku kieruje nią Andrzej Szczerbicki. Galeria prezentuje i promuje sztukę najnowszą, głównie malarstwo, grafikę, i fotografię.

czytaj więcej

Miejski Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim

2017-06-24 Wystawa malarstwa - Andrzej Szczerbicki

Wernisaż

2017-05-13 Wystawa malarstwa - Dorota Kulicka

Wernisaż

2017-04-08 Wystawa grupy fotograficznej seniorek MOK

Pragnęłam utrwalić wszelkie przejawy piękna,
jakie pojawiły się przede mną
i wreszcie pragnienie to zostało spełnione.

Julia Margaret Cameron


Fotografia potrafi przenieść nas w przeszłość, zatrzymać czas, uchwycić wyjątkową chwilę. Tak jak słowa, wyrażają uczucia, opowiadają o emocjach. Są pamiątką, nośnikiem wspomnień.
Również wśród międzyrzeckich seniorek znajduje się pokaźne grono pań nie rozstających się ze swoim notatnikiem-aparatem, które mogą pochwalić się uchwyceniem w kadrze uroczych chwil. Możemy się o tym przekonać oglądając wystawę „Dostrzec naturę”. Jest to wynik pasji dziewięciu wrażliwych kobiet, które zaczynały ucząc się podstaw fotografii cyfrowej, kompozycji, kadrowania oraz pracy w programach graficznych. Zajęcia są prowadzone w pracowni fotograficznej Miejskiego Ośrodka Kultury przez instruktor Anetę Pliszkę.
Fotografie prezentują różne nurty i rodzaje analizy otaczającego nas świata. Są tu pejzaże, krajobrazy i detale, upalne lato i zimowe malowidła mrozu – wszystko to można znaleźć na wystawie podsumowującej kilkuletnią fotograficzną pracę międzyrzeckich seniorek.
Dobre zdjęcia krajobrazowe nie są dziełem przypadku. Wymagają cierpliwości i wiedzy autorów, a o te cechy wśród fotografów dziś najtrudniej. Zdarza się, że najlepsze zdjęcia są efektem szczęścia, ale pamiętajmy, że szczęście sprzyja przygotowanym.
Przykładem jest cykl Janiny Trzpil, która fotografowany konkretny kadr „Widok z mojego okna” zapisywała w różnym okresie czasu, notując zmienność otaczającej nas przyrody. Poszukiwanie doznań artystycznych w urokach zimy Marty Grochowskiej zaowocowało natomiast cyklem prac o chara­kterze graficznym.
Część prac znajdujących się na wystawie powstało podczas warsztatów, które odbyły się w ogrodach Arboretum w Bolestraszycach, pozostałe w okolicach Międzyrzeca na wspólnych foto-wycieczkach o różnych porach roku.
Autorki obserwując piękno podlaskiej przyrody starały się uchwycić kadry niepospolite i nieoczywiste, co jest ich wielkim atutem.
Obecna wystawa jest potwierdzeniem potrzeby wypowiedzi ludzi, którzy się tym zajmują z pasją, jest to obraz świadomości lokalnego środowiska fotograficznego.


Leszek Szczerbicki