Galeria ES w Międzyrzecu Podlaskim działa od 1999 roku przy Miejskim Ośrodku Kultury.

Od początku kieruje nią Andrzej Szczerbicki. Galeria prezentuje i promuje sztukę najnowszą, głównie malarstwo, grafikę, i fotografię.

czytaj więcej

Miejski Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim

2015-08-02 Wystawa malarstwa Jacka Wojciechowskiego

2015-06-20 Wernisaż Bogny Jarzemskiej Misztalskiej

Mieszka i pracuje w Warszawie. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie w 2003 roku. Jej praca dyplomowa została wyróżniona statuetką Prof. Józefa Szajny za nowatorstwo w sztuce i uznana za najlepszy dyplom z malarstwa 2003 roku. Jest finalistką Międzynarodowego Biennale Malarstwa i Tkaniny Unikatowej Gdynia 2011 oraz 24 Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie. Artystka jest pierwszą polską kobietą – malarką zaproszoną do udziału w polsko-saudyjskiej wystawie malarstwa upamiętniającą dziesiątą rocznicę polsko-saudyjskich stosunków dyplomatycznych. Jej prace znajdują się w prywatnej kolekcji Rodziny Królewskiej Arabii Saudyjskiej. Pasją malarki jest emalia – obrazy pokryte kolorowymi szkliwami i wypalane w wysokich temperaturach. Kolorystyka po włożeniu do pieca zupełnie różni się od tej po wyjęciu z niego. Emalia tworzy nad obrazem alchemiczną aurę. Malarka swoje emalie często komponuje w nowoczesne rozwiązania sztuki użytkowej np. indywidualne projekty meblowe. Poza emalią artystka tworzy również obrazy w technice olejnej, zajmuje się malarstwem ściennym, szkłem artystycznym oraz witrażem. Malarka jest autorką nagrody Herosa Polskiej Gospodarki, przyznawaną przez Polski Klub Biznesu za wybitne osiągnięcia na arenie gospodarczej.

Emalia na blasze to niezwykła technika obrazów pokrytych kolorową emalią, wypalanych w wysokich temperaturach niemal 1000 stopni Celsjusza. Istotą emalii jest jej gładkość, artystka zakłóca ten proces tworząc własną niepowtarzalną technikę emalii na metalu. Łącząc wartości czysto artystyczne malarka tworzy prace związane z tematyką inspirowaną naturą - motyw ptaka, koziołków, baśniowości oraz abstrakcyjnymi kompozycjami o dużym ładunku emocjonalnym. Technika emalii wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu zespalania ze sobą metalu i szkła, sam proces tworzenia jest niezmiernie pracochłonny, wymagający potężnego zaplecza technicznego. Kolorystyka obrazu przed włożeniem do pieca jest zupełnie inna, niż po wyjęciu z niego. Należy przewidywać efekt końcowy. Obraz jest sumą wiedzy, emocji i grą przypadku. Emalia roztacza nad dziełem alchemiczną aurę. Technika emalii należy do najtrwalszych technik malarskich. Jest odporna na czynniki zewnętrzne takie jak wilgoć, korozję, temperaturę i czynniki chemiczne. Proces wypalania czyli trwałe połączenie szkliwa z metalem chroni emalie przed wyżej wymienionymi zniszczeniami. Jedynie proces mechaniczny może spowodować odpryskiwanie szkliwa emaliowanego. Malarstwo w emalii z całym powodzeniem można stosować na elewacjach budynków, w miejscach użyteczności publicznej, technika jest przykładem malarstwa architektonicznego. Pomimo faktu, że sama technika sięga czasów starożytnych jest bardzo mało popularna współcześnie. Zazwyczaj kojarzymy emalię z małymi formami jubilerskimi, jako materiał inkrustowania biżuterii czy elementów zdobniczych w zegarkach. Niewielu artystów na świecie uprawia malarstwo w emalii. Moje zainteresowanie emalią wynikało z naturalnej potrzeby obcowania z tą techniką od najmłodszych lat, czasów dzieciństwa, z racji na tatę - profesora, malarza, który od kilkudziesięciu lat zajmuje się tą techniką. Największą realizacją w emalii malarki jest wielkoformatowe malarstwo składające się z 54 elementów o wymiarach 4,6 m na 3,1 m pt. „Wszystkie drogi prowadzą do…” , prezentowane w głównej siedzibie Mercedes Benz w Warszawie. Od kilku lat artystka realizuje własne projekty sztuki użytkowej łącząc emalię z innymi materiałami, tworząc oryginalne meble o różnym przeznaczeniu.

Wernisasż

Miasto Poezji / Mieszkanie Poezji

„Mieszkanie Poezji” – to projekt „Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN”. Jest spotkaniem z twórczością poetów serbskich Zlata Kocić, Vasko Popa, Ljubomir Simović. Realizowany jest przy współudziale młodzieży z Zespołu Szkół Ekonomicznych im Marii Dąbrowskiej pod kierunkiem Jolanty Zbuckiej oraz młodzieży Liceum Ogólnokształcącego pod kierunkiem Barbary Kalinowskiej oraz Miejskiego Ośrodka Kultury w Międzyrzecu Podlaskim. Projekt w Międzyrzecu realizowany jest z inicjatywy poetki i tłumaczki Agnieszki Syskiej oraz Andrzeja Szczerbickiego (Galeria ES).

„Miasto Poezji” – to projekt „Ośrodka Brama Grodzka Teatr NN” realizowany w ramach cyklu poetyckiego „Mieszkanie Poezji”. Jest to spotkanie z twórczością poetycką Tadeusza Różewicza i Agnieszki Syskiej. Realizowany jest on przy współudziale Grupy teatralnej UTW pod kierunkiem Elżbiety Kamasy przy Miejskim Ośrodku Kultury. Projekt realizowany jest z inicjatywy poetki i tłumaczki Agnieszki Syskiej i Andrzeja Szczerbickiego (Galeria ES).

2015-05-29 Miasto Poezji

2015-05-09 Malarstwo - Izabela Kita

2015-03-21 Stanisław Mazuś - Malarstwo

Stanisław Mazuś

Urodzony w 1940 r. w Lublinie. W latach 1961-1967 studia na wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom w pracowni prof. Eugeniusza Eibischa. Dwukrotny stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki.

Od 1967 r. bierze udział w międzynarodowych, ogólnopolskich i okręgowych konkursach, plenerach, wystawach. Zorganizował ponad 200 wystaw indywidualnych w kraju, m.in. w Lublinie, Siedlcach, Krakowie, Warszawie, Zamościu, Rzeszowie, Szczecinie, Kołobrzegu, Sopocie, Białymstoku, Wrocławiu, a także za granicą: w Sofii, Pradze, Sztokholmie, Wiedniu, Mediolanie, Nowym Yorku, Waszyngtonie, Bratysławie. Brał udział w prezentacjach sztuki polskiej za granicą, m.in. w Miszkolcu, Madrycie, Moskwie, Nowym Yorku, Ostrawie, Sofii. Budapeszcie, Paryżu, Barcelonie, Atenach, Berlinie, Ułan Bator, Beuningen. Prace znajdują się w zbiorach instytucji państwowych, muzeach, kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą, m.in. w Galerii Uffizi we Florencji. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień.

 

Refleksje...

Czego szukam w malarstwie? Do czego zmierzam? Przede wszystkim do doskonalenia, do szlifowania warsztatu. Trzymam się swojego kierunku, ale lubię czasami uprawiać eksperymenty techniczne, próbuję nowych środków wyrazu. Bronię się przed zaszufladkowaniem, dlatego podkreślam, że czuję się nie tylko pejzażystą. Zawsze mnie pociągał portret, mam ich wiele za sobą. Portret nie jest dodatkiem do pejzażu, ale jest jego kontynuacją, wszak człowiek także zalicza się do przyrody, jest jej kontynuacją.

Malarz musi posiadać szczególne cechy. Poza umiejętnościami malarskimi musi mieć także pewne predyspozycje psychologiczne, bioenergetyczne. Ba, nawet zdolności parapsychologiczne, żeby wymienić pierwsze z brzegu właściwości. Bo przecież skądś muszą się brać portrety, które hipnotyzują, a nawet niekiedy uzdrawiają. Tak, ale też fascynują i przerażają, to znowu wyciszają i koja. Dalej: nieraz w dziwny sposób portrety same się domalowują, albo też umierają, czynią cuda, apokaliptycznie wieszczą.

Maluję wybrane formy malarskie, drzewa, zarośla, chmury; chwytam kolory, zmienną grę światła, na które jestem szczególnie uwrażliwiony. Staram się łapać zjawisko, które mnie pobudziło, na gorąco. Za chwilę może być już za późno. Wszak natura, jest w stanie ciągłego ruchu, niepokoju.

Wrażliwość na otaczające piękno, które mam w sercu dało mi dzieciństwo, które spędziłem na wsi lubelskiej. Jestem pełen pokory wobec przyrody - nauczycielki, a zarazem zaliczam się do żarliwych jej piewców. Niektórzy mówią „księga przyrody”, ja natomiast używam innego sformułowania: „wielka sala koncertowa”. Tam jest wszystko: szum traw, drzew, plusk wody, symfonia dźwięków i kolorów, które pobudzają wyobraźnię, potęgują przeżycia aż do granic ekstazy.

WERNISAŻ

2015-02-21 Wernisaż - Jarosław Struk

Urodzony w Białej Podlaskiej. Studia w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Dyplom w 1995 r. w pracowni malarstwa Jacka Wojciechowskiego. Studia podyplomowe w zakresie informatyki na PWSZ w Białej Podlaskiej. Należy do Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków z siedzibą w Lublinie, Kazimierskiej Konfraterni Sztuki oraz Grupy Kontrast. Zajmuje się malarstwem (olej, pastel), rysunkiem, grafiką komputerową. Tematyką Jego prac jest szeroko rozumiana natura i jej modyfikacje poprzez formy realne, rozpoznawalne do abstrakcji włącznie. W malarstwie główny nacisk stawia na barwę, która stanowi dla niego źródło inspiracji.  Brał udział w plenerach artystycznych, akcjach charytatywnych, wystawach indywidualnych, środowiskowych i zbiorowych. Ważniejsze wystawy: Puławy, Lublin, Warszawa, Białystok, Chełm, Kazimierz Dolny, Lwów, Łuck – Ukraina, Křge – Dania.
Ważniejsze nagrody: I nagroda oraz wyróżnienie w konkursie malarstwa - Biała Podlaska wczoraj i dziś, 2004; Wyróżnienie w VIII Ogólnopolskim Biennale Twórczości Plastycznej, Lublin 2006; Nagroda w X Ogólnopolskim Biennale Twórczości Plastycznej, Lublin 2010; Wyróżnienie w I Biennale Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków, Lublin 2010; III Nagroda w 26 Ogólnopolskiej Wystawie Twórczości Pedagogów Plastyki, Rzeszów 2010; Nagroda Prezesa Polskiego Stowarzyszenia Nauczycieli Plastyków, Lublin 2010; Nagroda w VI Międzynarodowym Biennale Twórczości Artystycznej Nauczycieli, Tarnów 2010; Nagroda w VII Międzynarodowym Biennale Twórczości Artystycznej Nauczycieli, Tarnów 2012; I Nagroda w 12. Ogólnopolskim Biennale Twórczości Plastycznej Nauczycieli, Świdnik 2014; Wyróżnienie w 29 Ogólnopolskiej Wystawie Twórczości Pedagogów Plastyki, Rzeszów 2014.

WERNISAŻ

2015-01-17 Wernisaż - Janusz Maksymiuk

Wernisasż

2014-11-29 Wernisaż wystawy malarstwa Jolanty Kuśmierz

WERNISAŻ

2014-11-22 Wernisaż wystawy Międzyrzeckiego Klubu Miłośników Sztuki

 

 

Czwarty środowiskowy plener malarski Międzyrzeckiego Klubu Miłośników Sztuki, zorganizowany przez Miejski Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim, odbył się pod koniec lipca 2014 roku w mazowieckiej wsi Klepaczew nad Bugiem (powiat łosicki) na terenie Gospodarstwa Agroturystycznego pani Józefy Bobińskiej.
Uczestnicy tegorocznych warsztatów malarskich, członkowie naszego klubu, spotykają się w pracowni malarskiej, regularnie co tydzień od 2008 roku, by szlifować swój artystyczny warsztat w zakresie różnych dyscyplin i technik plastycznych. Po wielu, często mozolnych próbach i kilku miesiącach spędzonych w pracowni potrzebny jest dodatkowy bodziec do pracy twórczej. Stąd pomysł, by co roku organizować warsztaty na łonie przyrody. Zawsze to jakaś odmiana i sposób odejścia od rutyny. Praca w plenerze wymaga splotu wielu czynników: intuicji, doświadczeń malarskich i wrażliwości na wdzięki natury, która kusząc i uwodząc otwiera nam oczy i zachęca do nieustannego poszukiwania motywu, a później transponowania go na język malarski.
Klepaczew wraz z okolicą okazał się do tego celu wymarzonym miejscem. Gospodarstwo, które zaoferowało nam oprócz noclegów, dobrą regionalną kuchnię, położone jest na terenie Parku Krajobrazowego „Podlaski Przełom Bugu”. Jest to przyrodnicza perła na mapie Polski i najciekawszy fragment całej Doliny Bugu. Wróciliśmy tu do znanych z wcześniejszego pleneru malowniczych, pełnych słońca pejzażowych okolic Mielnika i Zabuża. Oprócz samego Bugu szczególnie atrakcyjna i inspirująca okazała się ścieżka przyrodnicza „Trojan”, ciągnąca się wzdłuż koryta rzeki, wśród łąk i urokliwych starorzeczy, z przykuwającym uwagę niewielkim jeziorkiem o takiej samej nazwie. Sporą atrakcją był również rejs parostakiem, dający możliwość podziwiania malowniczych okolic prosto z wody.
Naładowawszy akumulatory wróciliśmy w poczuciu pożytecznie spędzonego czasu, aby już na miejscu konkretyzować nasze koncepcje malarskie. Rezultaty artystyczne pozostawiamy do Państwa oceny. Wystawa poplenerowa, którą prezentujemy w Małej Galerii czynna będzie do końca roku.

Uczestnicy pleneru

Reprodukcje

WERNISAŻ

2014-10-11 Wystawa poplenerowa

Zbigniew Bielawka

Urodzony w Krakowie w 1953 roku. 1973-1978 studia na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie, pracownia prof. Adama Marczyńskiego. 1981-82 studia na Wydziale Grafiki Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Sztokholmie, pracownia prof. Nilsa Stenquista. Zajmuje się malarstwem, grafiką i fotografią. Brał udział w ponad 100 wystawach zbiorowych i indywidualnych. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Michał Borys

Urodzony w 1970 roku w Warszawie. Studia na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Zbigniewa Gostomskiego w 1995 roku. Obecnie profesor nadzwyczajny prowadzący Pracownię Rysunku dla studentów I roku Wydziału Malarstwa. Dr hab. prodziekan Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie.

Magdalena Cybulska

Urodzona w 1977 w Warszawie. Studiowała w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem z grafiki warsztatowej w pracowni prof. J. J. Cywickiego oraz aneks z malarstwa w pracowni prof. Barbary Szubińskiej. Od 2011 roku wykładowca grafiki warsztatowej EAS Członek Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie.

Helena Hadaś

Zamieszkała we Wrocławiu. Absolwentka Wydziału Edukacji Artystycznej w poznańskiej ASP. Dyplom w zakresie Pedagogiki Sztuki oraz Rzeźby w Katedrze Rzeźby prof. Kazimierza Raby. Artysta-rzemieślnik, projektant witraży we własnej rodzinnej pracowni szkła i witrażownictwa. Wiele realizacji i wystaw w kraju i za granicą.

Małgorzata Holówka

Urodzona w 1954 roku w Krakowie. Studia na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie. Dyplom w 1980 r. w pracowni prof. A. Pietscha i A. Hoffmanna. Uprawia grafikę warsztatową, rysunek i malarstwo. Autorka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Obecnie pracuje jako dyrektor w Zespole Państwowych Szkół Plastycznych w Krakowie.

Wiktor Jerzy Jędrzejak

Urodzony w Kaliszu w 1956 roku. Studia na WSP Częstochowa, dyplom 1981. Autor 52 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą m.in. Nowy Jork, Ateny, Helsinki, Berlin, Warszawa, Poznań, Wrocław. Udział w 121 wystawach zbiorowych, laureat 21 ogólnopolskich konkursów malarskich. Poszukiwacz starych przedmiotów i zapisanego w nich czasu. Twórca malarskiego dziennika podróży powstałego pod wpływem zetknięcia się z kulturą Indii, Meksyku, Nepalu, Tybetu, Kambodży, Laosu i Tajlandii. Mieszka i pracuje w Kaliszu.

Sylwia Kalinowska

Urodziła się mieszka i pracuje w Janowie Podlaskim. Ma na koncie kilkanaście wystaw zbiorowych i indywidualnych. Debiutowała wystawą „Pasje polskie” zorganizowanej w „Kuźni Królewskiej” w Wilanowie. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, pastelą, grafiką.

Izabela Kita

Urodzona w 1978 roku w Częstochowie. Studia w Instytucie Wychowania Artystycznego Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Częstochowie. Wielokrotnie nagradzana za twórczość malarską. Członek Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Zajmuje się malarstwem, fotografią, projektowaniem, aranżacją wnętrz, oraz pracą pedagogiczną.

Janusz Maksymiuk

Janusz Maksymiuk urodzony w Białej Podlaskiej, ukończył Państwowe Studium Konserwacji Dzieł Sztuki w Tarnowie, Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu. Mieszka w Husince na Południowym Podlasiu, gdzie prowadzi Galerię Wiejską. Wystawiał swoje prace w kraju i za granicą na sześćdziesięciu wystawach zbiorowych oraz czterdziestu indywidualnych.

Andrzej Szczerbicki

Urodził się w 1956 w Międzyrzecu Podlaskim. Ukończył historię sztuki na KUL w Lublinie. Pracuje w MOK w Międzyrzecu Podlaskim gdzie kieruje Galerią ES. Organizator Ogólnopolskich Plenerów Malarskich oraz wielu środowiskowych inicjatyw plastycznych. Zajmuje się głównie malarstwem sztalugowym Brał udział w wielu wystawach zbiorowych i plenerach malarskich na terenie całego kraju. W dorobku artystycznym 16 wystaw indywidualnych. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków.

Barbara Szubińska

Urodzona w 1934 r. w Skrzynnie. Ukończyła ASP w Warszawie. Studia pod Kierunkiem S. Szczepańskiego A. Nacht-Samborskiego. Działalność twórcza od 1960 roku. W dorobku artystycznym ponad 50 wystaw indywidualnych i udział w kilkudziesięciu zbiorowych w kraju i za granicą. Wiele nagród i wyróżnień na ogólnopolskich wystawach malarstwa i rysunku. Jest nauczycielem akademickim. Jej prace znajdują się w kolekcjach państwowych i prywatnych w kraju i za granicą. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Jacek Wojciechowski

Urodził się 22 XI 1954 w Lublinie. Studia odbył w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Dyplom w zakresie malarstwa uzyskany w pracowni prof. Zbigniewa Karpińskiego w roku 1980. Od 2000 r. profesor nadzwyczajny UMCS i od tego też roku kierownik Zakładu Malarstwa i Rysunku II na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Od 1980 roku jest członkiem ZPAP. Od 2011 profesor sztuk plastycznych. Uprawia malarstwo i rysunek, zajmuje się również grafiką komputerową i ilustratorstwem. Wziął udział w ponad 50 wystawach zbiorowych (polska, Holandia, Niemcy, Francja, Węgry, USA. Zorganizował 23 wystawy indywidualne, laureat 13 nagród i wyróżnień.

WERNISAŻ

2014-09-06 Wystawa Natalii Pastuszenko

Natalia Pastuszenko (ur. 26.12.1972)
W 1996 roku ukończyła wydział architektury Ukraińskiej Akademii Sztuk w Kijowie, w pracowni prof. Igora Szpary. Zajmuje się grafiką, malarstwem, ilustracją książkową oraz projektowaniem wnętrz. Prowadzi zajęcia plastyczne z dziećmi. Obecnie mieszka i pracuje w Kijowie. Udział w licznych wystawach indywi-dualnych i zbiorowych na Ukrainie oraz w Polsce, Niemczech, Słowacji i Czechach.* * * * * * * * * * * *To, co, najogólniej rzecz biorąc, rdzenną sztukę rosyjską i ukraińską odróżnia od sztuki zachodnioeuropejskiej, to tkwiące głęboko w jądrze tradycji tego obszaru elementy estetyki Wschodu. Przez wieki, ze wspaniałej kultury Bizancjum, poprzez przyjęte stamtąd chrześcijaństwo w obrządku wschodnim, a także bezpośrednią styczność dawnej Rusi z Tatarami krymskimi i azjatyckimi najeźdźcami, wędrowało upodobanie do ornamentów, wyszukanej ozdobności, dekoracyjnej stylizacji, zagęszczania form w swoistym horror vacui i wizualnego przepychu mocnych barw. Do tej pory zachowało się ono w ukraińskiej sztuce ludowej i sztukach dekoracyjnych. W jej formach artystycznie czystych przeważnie zanikło – totalna globalizacja, przepływ informacji – także tych wizualnych, zunifikował współczesny świat; także język sztuk plastycznych.
Tzw. sztuka wysoka stała się ponadnarodowa: dzieła stworzone przez współczesnych artystów Europy, Azji, obu Ameryk czy nawet Afryki, dotykają podobnych problemów, a ich twórcy posługują się podobnymi środkami wyrazu. Zdarza się jednak, że pokłady lokalnych tradycji, wypracowanych przez stulecia form, znaczeń i symboli wrosłych w daną kulturę, staja się pociągającym źródłem inspiracji i odniesień, a także zasobem form plastycznych odmiennych od tych uniwersalnych.
W oparciu o nie została ukształtowana sztuka wielu wybitnych artystów: wystarczy wspomnieć Jerzego Nowoselskiego, czerpiącego z malarstwa ikonowego, czy naszego kieleckiego malarza, Krzysztofa Jackowskiego, twórczo zafascy-nowanego naiwnym urokiem polskiego sarmatyzmu.
Do artystów, którzy odwołują się w swojej twórczości do sztuki ukorzenionej w narodowej tradycji należy także kijowska artystka, Natalia Pastuszenko. Jej barwne, precyzyjne rysowane, papierowe kompozycje pulsują mantrycznym rytmem ornamentu. Ich orientalny urok podkreślają giętkie, miękko wijące się linie rysunku i bogactwo dekoracyjnych, drobiazgowo narysowanych i namalowanych detali. Płasko kładzione i obwiedzione konturem drobne plamy barw, precyzyjnie zestawione, budzą skojarzenia z przepychem wschodnich mozaik. Skontrastowane umiejętnie kolory zyskują na intensywności, podkreślone czernią konturów, tworzą skomplikowaną strukturę tkanki kompozycji. Wyłaniające się z niej, mniej lub bardziej dosłowne, wyobrażenia stylizowanych postaci ludzi i zwierząt odsyłają widza do literackich, o baśniowym charakterze, skojarzeń i interpretacji.
W części prac – zwłaszcza pejzażowych – artystka rezygnuje z rysunku, budując nastrój bardziej malarskimi środkami wyrazu: subtelnymi przejściami kolorystycznymi, rozległą skalą nasycenia barw i miękkością traktowania relacji światłocieniowych.
Zupełnie inną grupę prac stanowi rysunkowy cykl Obrazki dla Miłosza, inspirowany poezją Czesława Miłosza. W części jest on rezultatem stypendium Gaude Polonia, które artystka otrzymała w 2007 roku – lecz przede wszystkim jest owocem jej fascynacji polską literaturą i kulturą. W czarnych, tuszem, bardziej malowanych, niż rysowanych, liniach ilustracji nie widać już orientalnej stylizacji, choć ciągle obecna jest jej łagodna miękkość. Ich treść, klimat wywiedziony jest z konkretnego fragmentu prozy lub poezji pisarza i uzupełniony o własne, intensywne emocje artystki.
Kameralna twórczość Natalii Pastuszenko także bliska jest poezji: nastrojem, wizualną subtelnością, nasyceniem literackimi odniesieniami. Jej orientalny charakter tworzy jej dodatkową wartość plastycznego dialogu z oryginalną rodzimą tradycją, a także stanowi o autentyczności kreacji artystycznej, popartej wyobraźnią, wrażliwością i talentem.

Stanisława Zacharko

WERNISAŻ

2014-08-02 Wystawa Malarstwa - Wiktor Jerzy Jędrzejak

WERNISAŻ

2014-06-28 - 5 lat Międzyrzeckiego Klubu Milośnikow Sztuki

 

 

 

Międzyrzecki Klub Miłośników Sztuki, działający przy Miejskim Ośrodku Kultury w Międzyrzecu Podlaskim zawiązał się jesienią 2008 roku i tworzą go osoby różnych profesji, których połączyła wspólna pasja. W 2009 roku wyłoniła się grupa osób skłonna już dosyć serio traktować swoją przygodę ze sztuką poprzez systematyczne zgłębianie jej tajemnic w dziedzinie rysunku, malarstwa, a ostatnio również grafiki warsztatowej. Członkowie klubu spotykają się raz w tygodniu na trzygodzinnych zajęciach doskonalących malarskie i graficzne rzemiosło.
Po okresie prób i zmagań z tematami typowo pracownianymi, jak studium postaci czy martwej natury, przyszedł czas na wyjście z pracowni i zmierzenie się z pejzażem. I tak w roku 2010 wyruszyliśmy na nasz pierwszy plener malarski do pobliskiej Danówki. Później malowniczych miejsc szukaliśmy już nieco dalej – w roku 2012 obył się plener w Mielniku nad Bugiem, a w 2013 w Ziołowym Zakątku w Korycinach. Wszystkie nasze poplenerowe wystawy eksponowane były w „Małej Galerii” i towarzyszyły równoległym wystawom w galerii „ES”, będących pokłosiem ogólnopolskich plenerów malarskich.
W tym roku z okazji jubileuszu pięciolecia każdy członek naszego klubu obiecał zaprezentować przynajmniej jedną pracę z motywem międzyrzeckim. Większość tematów związanych z miastem została wykonana po raz pierwszy techniką linorytu, z tego powodu grafika na wystawie została zgrupowana w jednym miejscu.
Nasz klub systematycznie się powiększa i jest otwarty dla nowych miłośników sztuki. Być może aktualna wystawa przyciągnie ich do pracowni plastycznej w MOK. Mamy nadzieję, że będziemy świętować jeszcze niejeden jubileusz i w coraz szerszym gronie.

Krystyna Bajbak


Urodziła się w Międzyrzecu Podlaskim w czasach pieluszek tetrowych. Z wykształcenia technik ekonomista o różnorodnych zainteresowaniach – od sportu i turystyki po dobrą książkę i sztukę. Od roku realizuje swoje marzenia uczestnicząc w zajęciach Międzyrzeckiego Klubu Miłośników Sztuki.

Barbara Bałaj


Urodzona w Międzyrzecu Podlaskim. Z zawodu nauczycielka. Po trzydziestu latach, już na emeryturze, z Poznania wróciła w rodzinne strony. Brała udział w kilku plenerach malarskich. Od 2013 roku uczestniczy w zajęciach Międzyrzeckiego Klubu Miłośników Sztuki.

Ewa Gaszewska


Urodzona w Międzyrzecu Podlaskim. Z wykształcenia jest biologiem, absolwentką UMCS. Obecnie mieszka i pracuje w Białej Podlaskiej. Maluje hobbystycznie. Od kilku lat uczestniczy w zajęciach MKMS w Międzyrzecu Podlaskim. Brała udział w trzech wystawach poplenerowych Międzyrzeckiego Klubu Miłośników Sztuki, „Danówka 2010”, „Mielnik 2012” i „Koryciny 2013”.

Danuta Grzeszyk


Urodziła się i mieszka w Międzyrzecu Podlaskim. Była nauczycielką w Szkole Podstawowej w Jelnicy. Od 5 lat uczęszcza na zajęcia Międzyrzeckiego Klubu Miłośników Sztuki. Brała udział we wszystkich klubowych plenerach i wystawach poplenerowych.

Zbigniew Jankowski


Urodzony w Pościszach. Nieukończone Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Nałęczowie. Uczestniczył w zajęciach Ogniska Plastycznego w Gliwicach. Zawód – malarz pokojowy. Tworzyć zaczął po odejściu na emeryturę. Mieszka w Misiach.

Zenon Jaszczuk


Urodzony w Międzyrzecu Podlaskim. Ukończył szkołę średnią techniczną o profilu elektroenergetycznym. W młodości dużo rysował i rzeźbił, ale uważa się za amatora. Maluje dla przyjemności. Jest uczestnikiem zajęć w Międzyrzeckim Klubie Miłośników Sztuki.

Elżbieta Kamasa


Międzyrzeczanka. Od zawsze związana, zgodnie ze swoim wykształceniem, z działalnością kulturalną w naszym mieście. Organizatorka wielu imprez turystycznych, harcerskich i teatralnych dla różnych grup wiekowych. Uczestniczka plenerów „Mielnik 2012” i „Koryciny 2013”.

Sylwester Kołodziej


Urodzony w Trzebiatowie. Obecnie mieszka i pracuje w Międzyrzecu Podlaskim. W latach szkolnych uczęszczał na zajęcia plastyczne do pracowni w Miejskim Ośrodku Kultury. Aktualnie zajmuje się grafiką, rysunkiem i malarstwem. Od kilku lat uczestniczy w zajęciach Międzyrzeckiego Klubu Miłośników Sztuki.

Piotr Krukowski


Urodził się w Międzyrzecu Podlaskim. Ukończył studia na kierunku – Bezpieczeństwo Narodowe. Pracownik administracji w Warszawie. W wolnych chwilach oddaje się artystycznej pasji. Szkicuje ołówkiem, maluje farbami akrylowymi oraz próbuje odnaleźć się artystycznie w innych technikach. Współpracuje z Międzyrzeckim Stowarzyszeniem Miłośników Sztuki od początku jego powstania.

Agnieszka Krzymowska


Urodziła się i mieszka w Międzyrzecu Podlaskim. Z wykształcenia historyk, ale obecnie pracuje w księgowości. Ciekawa świata i jego smaków, dlatego uczy się języka hiszpańskiego. Interesuje się wieloma rzeczami i wciąż szuka nowych wyzwań, a malarstwo jest odskocznią od codziennych zajęć.

Maria Kuczborska


Urodzona na Podkarpaciu, od 50 lat mieszka w Międzyrzecu Podlaskim. Ukończyła Wyższą Szkołę Rolniczą w Lublinie. Interesuje się muzyką i sztuką. Od dwóch lat uczestniczy w zajęciach Międzyrzeckiego Klubu Miłośników Sztuki. W wystawie bierze udział po raz pierwszy.

Klemens Leszczyński


Nauczyciel fizyki na emeryturze. Od zawsze interesuje się malarstwem i zabytkową architekturą. Lubi rysować i dlatego wiele zadań rozwiązywanych na lekcjach ilustrował kreskówkami. Uczniom powtarzał: „…duży i wyraźny rysunek jeszcze nikomu nie zaszkodził, a często pomógł…”.
Od około dziesięciu lat maluje farbami akrylowymi. Pod wpływem kuzyna – Tadeusza Wolskiego, znanego współczesnego malarza, stara się budować głębię obrazu przy pomocy światła i cienia. Ostatnio często wraca do podkolorowanych rysunków, traktując je jako „notatki z podróży”.

Halina Paprota


Okres jej dzieciństwa i wczesnej młodości związany był z Białą Podlaską. Studia ukończyła w Lublinie na Wydziale Ekonomicznym UMCS. Przez kilkanaście lat pracowała w Puławach w wyuczonym zawodzie. Mieszkając w Puławach i Kazimierzu rozwinęła swoje zainteresowania malarstwem. Po przeprowadzce do Międzyrzeca Podlaskiego warsztat swój doskonali w Międzyrzeckim Klubie Miłośników Sztuki przy MOK. Brała udział we wszystkich klubowych plenerach malarskich i wystawach poplenerowych.

Jagoda Patkowska


Urodziła się i mieszka w Międzyrzecu Podlaskim. Z zawodu psycholog, na co dzień jest dyrektorem Państwowego Ośrodka Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Międzyrzecu Podlaskim. Uczestniczka zajęć Międzyrzeckiego Klubu Miłośników Sztuki. Udział w plenerach malarskich: „Mielnik 2012” i „Koryciny 2013”. Malowanie i rysowanie jest dla niej jednym ze sposobów rozwoju osobistego.

Beata Plińska


Urodzona w Międzyrzecu Podlaskim, wykształcenie wyższe, posiada 27 letni staż pracy w placówce służby zdrowia. Zawodowo opiekuje się pacjentami w hospicjum, pełniąc funkcję pielęgniarki oddziałowej. Chętnie odwiedza wystawy prezentujące sztukę współczesną. Ćwiczy techniki wyrazu artystycznego na zajęciach Międzyrzeckiego Klubu Miłośników Sztuki.

Mirosława Sidorczuk


Urodzona w Stoku. Od 1976 roku mieszka w Międzyrzecu. Z zawodu technik technolog. Od wielu lat jej pasją były torty i ciasta, potem zdobienie przedmiotów techniką decoupage oraz wykonywanie pisanek metoda ażurową – haftu richelieu. Brała udział w licznych prezentacjach jarmarków świątecznych. Dyplom za ażurowe pisanki z gęsich jaj – Siedlce 2012. Uczestnik zajęć Międzyrzeckiego Klubu Miłośników Sztuki.

Krzysztof Stachurski


Urodzony w Sosnowcu. Ukończył Liceum Plastyczne w Katowicach, a następnie studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Dyplom w 1981 roku w pracowni malarstwa prof. Zbigniewa Karpińskiego. Od 1991 roku pracuje w Miejskim Ośrodku Kultury w Międzyrzecu Podlaskim jako instruktor plastyk, prowadząc zajęcia dla dzieci oraz członków Międzyrzeckiego Klubu Miłośników Sztuki.

Magdalena Witkowska


Mieszka i pracuje w Międzyrzecu Podlaskim. Wielokrotnie uczestniczyła w wystawach środowiskowych, organizowanych przez galerię „ES”. Pierwszy raz bierze udział w wystawie Międzyrzeckiego Klubu Miłośników Sztuki.

WERNISAŻ

15.05.2014 r. - Wystawa doktorantów Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie z pracowni profesora Stanisława Baja

Co ich łączy?
(%Czyli suma różnic i ich pierwiastków%)

Wystawa w Galerii ES w Międzyrzecu Podlaskim to pierwsza wspólna prezentacja prac doktorantów Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie z pracowni profesora Stanisława Baja. To także prestiżowa i nietuzikowa okazja zaprezentowania swoich prac obok obrazów profesora Baja a także asystenta dr Arkadiusza Karapudy. To spotkanie wystawiennicze samych autorów napawa zaciekawieniem. Co nas różni? To oczywiste: umiejętności, doświadczenie malarskie, doświadczenie życiowe. Co nas łączy zatem? Odpowiedź na to pytanie jest mniej jednoznaczna i zarazem interesująca. Czy to przypadek, że znalazłyśmy się w tym samym czasie w pracowni? Czy nasze prace coś łączy w warstwie formalnej lub w warstwie treści? Czy „suma naszych różnic” to wartość i potencjał, a może nasze prace bardziej zyskują w indywidualnym odbiorze?
Pozostawiamy zarówno siebie same jak i widza bez prostych odpowiedzi. Do zobaczenia na wystawie.

Stanisław Baj

Urodził się we wsi Dołhobrody nad Bugiem na Podlasiu. W latach 1972-1978 studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest profesorem tej uczelni na Wydziale Malarstwa.

Agnieszka Żak-Biełowa

Urodziła się w 1982 r. w Warszawie. Studiowała na Accademia di Belle Arti di Brera w Mediolanie (2004-2005). Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom w 2007 r. na Wydziale Malarstwa w pracowni prof. Jarosława Modzelewskiego oraz aneks do dyplomu w Pracowni Sztuki w Przestrzeni Publicznej u prof. Mirosława Duchowskiego, który obroniła z wyróżnieniem. Laureatka Dyplomu 2007 im. Prof. Józefa Szajny ufundowanego przez Wojewodę Mazowieckiego z inicjatywy prof. Józefa Szajny i Galerii Studio w Warszawie. Nagrodzona stypendium ufundowanym przez Pana Dariusza Wassylkowskiego oraz Inicjatywę Entry. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010 r.). Obecnie studiuje na I roku studiów doktoranckich na ASP w Warszawie. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Małgorzata Gadomska

Urodzona 1976 w Warszawie. W 2001 r. ukończyłam Uniwersytet Warszawski na Wydziale Stosowanych Nauk Społecznych; w 2008 r. Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi na Wydziale Tkaniny i Ubioru (Pracownia Sitodruku). Sztuka – jej poznawanie i uprawianie jest dla mnie bardzo ważne. Uprawiam malarstwo, rysunek i sitodruk na tkaninie, a także mix tych technik. Wynik tych działań najchętniej określam malarstwem. Poszukuję środków plastycznych aby wyrazić swoje stany emocjonalne, nastroje, a także aby je wywoływać i modyfikować. Podziwiam malarstwo za bezmiar możliwości, rysunek za bezpretensjonalność i umowność, tkaninę za jej zaskakujące oblicza. W mojej pracy trudno mi ograniczyć się do jednej techniki, ponieważ towarzyszy mi niepokój. Dlatego często staję na granicy ładu i chaosu. Pod czujnym a także życzliwym okiem profesora Stanisława Baja nadal uczę się trudnej sztuki malarstwa.

Anna Krzemińska

Urodzona w 1989 roku w Płocku. Absolwentka Wydziału Architektury Wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 2011 roku uzyskała dyplom licencjata z wyróżnieniem w Pracowni Projektowania Wystaw pod kierunkiem prof. ASP dr hab. Anny Sławkowskiej-Rode, oraz w Pracowni Malarstwa Prof. Pawła Michalaka. W 2013 r. uzyskała dyplom magistra sztuki z oceną celującą w tych pracowniach, jak również w Pracowni Tkaniny Artystycznej prowadzonej przez Prof. Dorotę Grynczel. Obecnie odbywa studia doktoranckie na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie pod kierunkiem Prof. Stanisława Baja i Prof. Doroty Grynczel.

Matylda Tracewska

Urodzona w 1978 r. w Warszawie. Dyplom w 2005 r. na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie w pracowni prof. Wiesława Szamborskiego, specjalizacja z Technik Ściennych u adi. II st. Edwarda Tarkowskiego. W latach 2008-2011 studiowała we Włoszech na Wydziale Mozaiki Accademia di Belle Arti di Ravenna (stypendium Rządu Włoskiego, dyplom z wyróżnieniem w 2011 r. u prof. Luciany Notturni). Zwyciężczyni konkursu na najlepszy dyplom z Mozaiki, pojechała na 4-miesięczną rezydencję artystyczną do Sankt Petersburga (stypendium fundacji Akhmetov i czasopisma Solo Mosaico), zakończoną wystawą indywidualną projektu Black Square dla Muzeum Anny Achmatowej w Sankt Petersburgu. Mieszka i pracuje w Warszawie. Zajmuje się malarstwem sztalugowym i ściennym oraz mozaiką.

Arkadiusz Karapuda

Urodzony w 1981 roku w Żyrardowie. Studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (2002-2007). Stypendysta Ministra Kultury i Sztuki (2005). Pracę dyplomową obronił z wyróżnieniem rektorskim w pracowni malarstwa prowadzonej przez prof. Marka Sapetto, aneks do dyplomu przygotował w Pracowni Technik i Technologii Malarstwa Ściennego pod kierunkiem adi. Edwarda Tarkowskiego (2007). Za pracę dyplomową otrzymał Nagrodę im. Józefa Szajny, Nagrodę Posłanki do Parlamentu Europejskiego Ewy Tomaszewskiej oraz Nagrodę Banku BPH. Asystent w pracowni malarstwa prof. Marka Sapetto (2004-2010), a obecnie adiunkt w pracowni malarstwa prowadzonej przez prof. Stanisława Baja w macierzystej uczelni. Doktor w dziedzinie sztuki plastyczne, dyscyplinie sztuki piękne (od 2011). Mieszka i pracuje w Warszawie.

WERNISAŻ

4.04.2014 r. Wystawa fotografii młodzieży z pracowni fotograficznej MOK

Pracownia fotograficzna powstała jesienią 2008 r. Jest miejscem twórczej aktywności międzyrzeckiej młodzieży, która pod okiem instruktor Anety Pliszki zgłębia tajniki kompozycji, głębi ostrości i perspektywy. Eksperymentując ze światłem i kolorem rozwija swoją kreatywność oraz umiejętność fotograficznego patrzenia.
Wystawa jest podsumowaniem pracy studyjnej nad klasycznym portretem i martwą naturą. Prezentowane są wybrane, najciekawsze fotografie, jakie udało się stworzyć w okresie kilku lat.

WERNISAŻ

Dorota Kulicka

Dorota Kulicka – urodzona 28.10.1976r. w Wisznicach. Z wykształcenia pedagog specjalny. Od 13 lat nauczyciel Zespołu Szkół w Łomazach. W czerwcu 2012 r. ukończyła studia licencjackie na UMCS w Lublinie – „Edukacja artystyczna w zakresie sztuk plastycznych” i obroniła z wynikiem bardzo dobrym dyplom artystyczny pt. „W drodze …” w Zakładzie Rysunku i Malarstwa II UMCS pod kierunkiem dr hab. Krzysztofa Rumowskiego. W październiku 2012r. – udział w IV Konkursie Plastycznym „Zapachy życia” organizowanym przez Dom Kultury w Rybniku-Boguszowicach. Przedstawiona praca pt. „Z ziemi” zajęła I miejsce.

 

*****************

 

Malowanie to potrzeba wymagająca zaspokojenia. Inspiracją może być chwilowe zdziwienie i zaskoczenie światem. Błysk, cień, kształt, poruszenie, dźwięk, znudzenie są w stanie uświadomić potrzebę malowania kolejny raz. Malarstwo to cisza w dźwięku, pojedynczość w mnogości, oswajanie, bunt i cierpliwość. Czasami pokorna troska o szczegół, czasami niepokorne lekceważenie. I wszystko to w jednej minucie. Malowanie to inny sposób na codzienność. Rozmowa ze sobą i z odbiorcą. Dyskusja, niewinny flirt, kłótnia, szept …

Dorota Kulicka

Wernisaż

Kazimierz Kubiszyn

Kazimierz Kubiszyn urodzony 23.09.1933 roku w Jarczowie. Liceum Ogólnokształcące ukończył w Tomaszowie Lubelskim. Studia na wydziale lekarskim Akademii Medycznej w Lublinie 1953-59. Specjalizacja w dziedzinie: radiologia, medycyna ogólna i organizacja ochrony zdrowia. Długoletni dyrektor ZOZ w Międzyrzecu Podlaskim. Radny 4 kadencji Miejskiej Rady w Międzyrzecu. Żonaty, troje dzieci, siedmioro wnucząt oraz prawnuczka.
Przygoda ze sztuką zaczęła się w roku 1981. W roku 1984 pod wpływem ukrytych wzruszeń o zbrodni na polskich oficerach w Katyniu namalował obraz pt. Lasek Katyński, a kilka lat później powstał wiersz o tym samym tytule, recytowany na uroczystościach 70-lecia rocznicy tragedii katyńskiej.
Od ponad 30 lat uprawia malarstwo i rzeźbę, uczestnik wielu plenerów malarskich ogólnopolskich i międzynarodo-wych. Uprawia malarstwo olejne, akrylowe oraz pastele. Dorobek artystyczny to ponad 2000 namalowanych obrazów, uczestnictwo w 60 wystawach zbiorowych oraz 26 wystaw indywidualnych. W tym wystawa w Domu Polskim w Wilnie z okazji Świąt Bożego Narodzenia w 2003 roku. W tym samym roku wystawa z okazji jubileuszu 70-lecia urodzin w Pałacu Potockich w Międzyrzecu Podlaskim.
Autor wierszy, fraszek, pamiętników lekarza (ogólnopolski konkurs w 2003 roku). Napisał wspomnienia z lat młodości Młodzież i SP, Wspomnienie o Koledze Rektorze AM w Lublinie prof. Macieju Latalskim (2009). W trakcie opracowa-nia są wspomnienia z okresu wojny i okupacji sowieckiej i niemieckiej – dzieciństwo spędzone w Równem na Wołyniu. Autor książki autobiograficznej Malarstwo, rzeźba, wiersze i medycyna Kazimierza Kubiszyna. Jest autorem broszury Śladami Marszałka Józefa Piłsudskiego. W książce Wojciecha Bednarskiego Marszałek Józef Piłsudski na ziemi tomaszowskiej znajduje się wiersz Niepodległość oraz reprodukcja obrazu Kazimierza Kubiszyna Tobie Polsko – ukochana ziemio – Matko, w książce znalazły się także wspomnienia z lat szkolnych z tzw. Siwej Doliny przy pomniku Józefa Piłsudskiego.

 

--------------------

 

Ostatnie wystawy malarskie były tematyczną kompilacją malarstwa i wierszy autora: W obronie wiary – Unici Drelowa, Pamiętajcie o swoich korzeniach, będący malowaną na szkle panoramą Międzyrzeca Podlaskiego z błogosławieństwem papieża Jana Pawła II. Tryptyk dziękczynno pożegnalny Rektora lubelskiej Akademii Medycznej profesora Macieja Latalskiego. Kazimierz Kubiszyn współpracował także przy tworzeniu Pomnika Powstańców Styczniowych 1863 r. w Jarczowie.
Na ocenę swojego żywota pracujemy przez całe życie i musimy być przygotowani na to, że inni nie docenią naszego wkładu w tworzenie dobra i piękna. Cieszy to, że dr Kazimierz Kubiszyn mimo powikłanych kolei życiowych trwa w korzeniach polskości, wielkim patriotyzmie, i żarliwej wierze katolickiej i stara się przekazywać te wartości następnym pokoleniom nie tylko piórem, ale i pędzlem, uczestnicząc także w spotkaniach z młodzieżą.

Józef Geresz

Wernisaż

2013-11-30 Wystawa Wydziału Artystycznego Malarstwa UMCS

Zakład nasz powstał w roku 2000, kiedy to Jeden duży Zakład Malarstwa został podzielony na cztery mniejsze. Składa się on z pięciu pracowników: dr Jakuba Ciężkiego, dr Bernarda Homźiuka, dr habilito-wanego Donalda Donata Kowalskiego, profesora nadzwyczajnego Mariusza Drzewińskiego (pełniącego także funkcję dziekana do spraw studenckich Wydziału Artystycznego UMCS) i profesora zwyczajnego Jacka Wojciechowskiego, pełniącego funkcję kierownika zakładu. Podział o którym pisałem pozwolił na ukierunkowanie programów poszczególnych zakładów w różnych kierunkach co pozwala studentom na wybór zakładu w zależności jego profilu.
Niniejsza wystawa prezentuje postawy artystyczne członków zakładu, podkreśla to co mamy ze sobą wspólnego i ukazuje co nas różni. Od konstruktywistycznych, bogatych w materię malarską obrazów Jakuba Ciężkiego , malowanych rysunków Bernarda Homziuka, ekspresyjne malarstwo gestu Donata Kowalskiego, po opartowsko geometryczne, zabarwione nutą liryzmu obrazy Mariusza Drzewińskiego i moje, kręcące się wokół surrealistycznej wizji świata, a nazwane przeze mnie realizmem mistycznym. Z formalnego punktu widzenia łączy nas poszukiwanie związków między zjawiskami zachodzącymi w naturze, a ich formalnymi odpowiednikami stosowanymi w warsztacie malarskim i rysunkowym – poszukiwanie takich środków wyrazu, które umożliwią w sposób syntetyczny przełożyć cechy indywidu-alne przedmiotu i relacje zachodzące w przestrzeni na stosowne dla tych zjawisk opracowanie materii , struktury i tekstury powierzchni obrazu.

Jacek Wojciechowski

Jakub Ciężki

Urodzony w Lublinie w 1979r. W latach 1998-2003 studia na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni malarstwa prof. Jacka Wojciechowskiego. Pracuje na Wydziale Artystycznym UMCS.

Mariusz Drzewiński

Urodzony w 1959 roku w Lublinie. W latach 1979-1983 studia w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie w pracowni prof. M. Hermana. W 2005 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Jest zatrudniony na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Zakładzie Malarstwa i Rysunku II. Od 2009 roku pełni funkcję prodziekana na Wydziale Artystycznym Instytutu Sztuk Pięknych UMCS w Lublinie. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Brał udział w 30 wystawach indywidualnych i 85 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą.

Benek Homziuk

Urodzony w Międzyrzecu Podl. Studia w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Dyplom z wyróżnieniem z rysunku w pracowni grafiki prof. Danuty Kołwzan-Nowickiej. Pracuje jako adiunkt w macierzystej uczelni (obecnie Instytut Sztuk Pięknych Wydziału Artystycznego UMCS). Prowadzi zajęcia z rysunku. W dorobku artystycznym posiada ponad 190 wystaw indywidualnych, grupowych, zbiorowych w kraju i za granicą.

Donat Kowalski

Ur. 14 kwietnia 1958 r. w Szczebrzeszynie. Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa. Dyplom z wyróżnieniem w 1983 r. w pracowni prof. Jana Szancenbacha. Pracownik Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie od 1988 r. W 1994 rok przewód doktorski w ASP w Krakowie, w  2004 roku przewód habilitacyjny także w krakowskiej  ASP.  Adiunkt II stopnia  w Zakładzie Rysunku i Malarstwa nr II WA UMCS w Lublinie. Autor piętnastu wystaw indywidualnych, udział w około 100 wystawach zbiorowych. W latach 1984/85 oraz 1999 roku -  Stypendium Ministra Kultury i Sztuki.

Jacek Wojciechowski

Urodził się 22 XI 1954 w Lublinie. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Dyplom w zakresie malarstwa w pracowni prof. Zbigniewa Karpińskiego w roku 1980. Od 2000 r. profesor nadzwyczajny UMCS i od tego też roku kierownik Zakładu Malarstwa i Rysunku II na Wydziale Artystycznym UMCS. Od 1980 roku jest członkiem ZPAP. Od 2011 profesor sztuk plastycznych. Uprawia malarstwo i rysunek zajmuje się również grafiką komputerową i ilustratorstwem. Wziął udział w ponad 50 wystawach zbiorowych (polska, Holandia, Niemcy, Francja, Węgry, USA). Zorganizował 23 wystawy indywidualne, laureat 13 nagród i wyróżnień.

WERNISAŻ

III Środowiskowy Plener Malarski Międzyrzeckiego Klubu Miłośników Sztuki KORYCINY 20-27 VII 2013

Trzeci Środowiskowy Plener Malarski 2013 Międzyrzeckiego Klubu Miłośników Sztuki, zorganizowany przez Miejski Ośrodek Kultury, odbył się w dniach od 20 do 27 lipca w podlaskiej wsi Koryciny (powiat siemiatycki) na terenie gospodarstwa agroturystycznego „Ziołowy Zakątek”.

            Uczestnikami tegorocznych warsztatów malarskich byli członkowie MKMS – zespołu, który zaczynał swoją przygodę ze sztuką w 2008 roku, a jego aktualny trzon tworzą osoby uczęszczające na zajęcia z malarstwa i rysunku do pracowni plastycznej MOK: Ewa Gaszewska, Danuta Grzeszyk, Elżbieta Kamasa, Mirosława Sidorczuk, Halina Paprota, Jagoda Patkowska, Zenon Jaszczuk, Klemens Leszczyński i instruktor Krzysztof Stachurski.

            Tym razem malarskich inspiracji nie szukaliśmy daleko, bowiem całą gamę artystycznych doznań oferował nam, jedyny ma Podlasiu ziołowy ogród botaniczny, będący częścią gospodarstwa. Wrażenia jakie wywierały aromaty i barwy tego magicznego miejsca niemal bezwiednie przekładały się na kolorystyczne harmonie w malowanych przez nas, przy użyciu farb akrylowych, obrazach. Również w zasięgu ręki była cała seria motywów związanych z miejscową architekturą, którą tworzą, przywiezione z najbliższej okolicy, stare, od nowa składane chaty, na przykład: mający niezwykłą historię dom z Rudki czy stary sklep żydowski z Grodziska, zaadaptowany na biuro i pracownię zielarską, lub też Ośrodek Edukacji Przyrodniczej zbudowany aż z ośmiu starych budynków. Do tego dość pokaźna menażeria – wszystkie hodowlane zwierzęta duże i małe, cierpliwie pozujące do obiektywu, ale i przykuwające uwagę malarzy. Motywów nie zabrakło także w pobliskim Ciechanowcu, gdzie udaliśmy się do skansenu w Muzeum Rolnictwa w poszukiwaniu inspiracji. Trzeci plener naszego klubu okazał się zatem nie mniej owocny niż rok temu w Mielniku, a rezultaty artystyczne naszych działań prezentujemy w „Małej Galerii” do końca roku.

Ewa Gaszewska

Rodowita międzyrzeczanka. Od kilkunastu lat mieszka w Białej Podlaskiej, gdzie pracuje jako hydrobiolog w laboratorium Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Lublinie. Maluje hobbystycznie już od dawna, chociaż większość prac chowa do przysłowiowej „szuflady” .Od czterech lat uczestniczy w zajęciach plastycznych MKMS organizowanych przez MOK w Międzyrzecu Podlaskim.

Danuta Grzeszyk

Urodziła się i mieszka w Międzyrzecu Podlaskim. Była nauczycielką w Szkole Podstawowej w Jelnicy. Od 4 lat uczęszcza na zajęcia Międzyrzeckiego Klubu Miłośników Sztuki do pracowni plastycznej MOK.

Zenon Jaszczuk

Urodził się w Międzyrzecu Podlaskim. Ukończył szkołę średnią techniczną o profilu elektroenergetycznym. W młodości dużo rysował i rzeźbił, ale uważa się za amatora. Maluje dla przyjemności. Jest uczestnikiem zajęć z malarstwa i rysunku w Międzyrzeckim klubie Miłośników Sztuki.

Elżbieta Kamasa

Międzyrzeczanka. Od zawsze związana, zgodne ze swoim wykształceniem, z działalnością kulturalną w naszym mieście. Organizatorka wielu imprez turystycznych, harcerskich i teatralnych dla różnych grup wiekowych. Aktualnie instruktor teatralny na Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

Klemens Leszczyński

Emerytowany nauczyciel fizyki. Od zawsze interesuje się malarstwem i architekturą, zwłaszcza starożytną i średniowieczną. Od czterech lat uczestniczy w zajęciach Międzyrzeckiego Klubu Miłośników Sztuki. Maluje głównie pejzaże i martwe natury.

Halina Paprota

Urodzona na Podlasiu, studiowała na Wydziale Ekonomicznym UMCS w Lublinie. Następnie przez wiele lat pracowała w Puławach i w Kazimierzu Dolnym, gdzie zetknęła się ze środowiskiem malarskim. Obecnie mieszka oraz pracuje w Międzyrzecu Podlaskim i od kilku lat uczestniczy w zajęciach plastycznych Międzyrzeckiego Klubu Miłośników Sztuki.

Jagoda Patkowska

Urodziła się i mieszka w Międzyrzecu Podlaskim. Z zawodu psycholog, na co dzień jest dyrektorem Powiatowego Ośrodka Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Międzyrzecu Podlaskim. Od roku uczęszcza na zajęcia MKMS do pracowni plastycznej MOK. Malowanie i rysowanie jest dla niej jednym ze sposobów rozwoju osobistego.

Mirosława Sidorczyk

Urodzona w Stoku. Od 1976 roku mieszka w Międzyrzecu Podlaskim. Z zawodu technik technolog. Od wielu lat jej pasją były torty i ciasta, potem, zupełnie niespodziewanie, wkradło się w jej życie zdobienie przedmiotów techniką – decoupage oraz wykonywanie pisanek metodą ażurową. Uczestniczy od dwóch lat w zajęciach plastycznych MKMS.

Krzysztof Stachurski

Urodzony w Sosnowcu. Ukończył Liceum Plastyczne w Katowicach, a następnie studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Dyplom w 1981 roku w pracowni malarstwa prof. Zbigniewa Karpińskiego. Pracuje w MOK w Międzyrzecu Podlaskim jako instruktor plastyk, prowadząc zajęcia dla dzieci, dla Uniwersytetu Trzeciego Wieku, oraz dla członków Międzyrzeckiego Klubu Miłośników Sztuki.

WERNISAŻ

2013-10-19 XIII Ogólnopolski Plener Malarski

Tego lata po raz kolejny na przełomie lipca i sierpnia grupa 13 artystów spotkała się w gościnnym domu Państwa Sokołowskich, Tęczowym Folwarku w Krzymoszycach.

Każdy z nas już od wczesnej wiosny był zapraszany, namawiany, kuszony przez Komisarza Andrzeja Szczerbickiego, by przyjechać, by wziąć udział w XIII Plenerze Malarskim; a Andrzej jak mało kto potrafi swoją ujmującą barwą głosu i kilkoma trafnymi argumentami ułatwić podjęcie decyzji, że właśnie w Krzymoszycach w to lato trzeba koniecznie być.

Dlaczego lubimy Plener w Krzymoszycach: bo tu jest pięknie, bo jesteśmy tu szczęśliwi.

Jest tylko namiot błękitnego nieba wsparty na białych brzozach, w nim koledzy malarze, nasze obrazy i wszelkie rodzaje zwierząt; ptaków i ssaków, co sprawia, że czujemy się jak w Arce Noego, która przystanęła przez chwilę nieopodal Międzyrzeca Podlaskiego wśród rozpalonych słońcem i falujących jak ocean zbóż. Formujemy, nadajemy kształt naszym obrazom, doznajemy uczucia wspólnoty, która przypomina akademicką pracownię wypełnioną radością i wzajemną fascynacją, cieszymy się swoją obecnością.

Sztuka opanowała nasze plenerowe życie, jest obecna we wszystkim: w grze w kości, w ogonach krótszych i dłuższych, w sobotnim wernisażu Basi i w misterium mistrzowskich warsztatów pieczenia chałki Zbyszka, w degustacji wina czerwonego i białego, w tropieniu tajemnic nalewek Lucyny, w śniadankach, obiadkach i deserkach Iwonki, w dyskretnej obecności Leszka w południowych partiach szachów Mariusza z Ryśkiem, i w wyprawach naukowych do Granic Podlasia, w których brali udział nieliczni, w rozmowach, we wspomnieniach, w wypowiadanych marzeniach.

XIII Plener Malarski w Krzymoszycach to był wspaniały – Wielki Artystyczny PERFORMANCE, za który wszystkim organizatorom dziękujemy.

 

Małgorzata Hołówka

Zbigniew Bielawka

Urodzony w Krakowie w 1953 roku. 1973-1978 studia na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie, pracownia prof. Adama Marczyńskiego. 1981-82 studia na Wydziale Grafiki Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Sztokholmie, pracownia prof. Nilsa Stenquista. Zajmuje się malarstwem, grafiką i fotografią. Brał udział w ponad 100 wystawach zbiorowych i indywidualnych. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Michał Borys

Urodzony w 1970 roku w Warszawie. Studia na Wydziale Malarstwa warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Zbigniewa Gostomskiego w 1995 roku. Obecnie profesor nadzwyczajny prowadzący Pracownię Rysunku dla studentów I roku Wydziału Malarstwa. Dr hab. prodziekan Wydziału Malarstwa ASP w Warszawie.

Mariusz Drzewiński

Urodzony w 1959 roku w Lublinie. Studia w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie w pracowni prof. M. Hermana. W 2005 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od 2009 roku prodziekan Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Działalność artystyczna w zakresie malarstwa i rysunku. Mieszka i pracuje w Lublinie.

Małgorzata Hołówka

Urodzona w 1954 roku w Krakowie. Studia na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie. Dyplom w 1980 r. w pracowni prof. A. Pietscha i A. Hoffmanna. Uprawia grafikę warsztatową, rysunek i malarstwo. Autorka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Obecnie pracuje jako dyrektor w Zespole Państwowych Szkół Plastycznych w Krakowie.

Wiktor Jerzy Jędrzejak

Urodzony w Kaliszu w 1956 roku. Studia na WSP Częstochowa, dyplom 1981. Autor 52 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą m.in. Nowy Jork, Ateny, Helsinki, Berlin, Warszawa, Poznań, Wrocław. Udział w 121 wystawach zbiorowych, laureat 21 ogólnopolskich konkursów malarskich. Poszukiwacz starych przedmiotów i zapisanego w nich czasu. Twórca malarskiego dziennika podróży powstałego pod wpływem zetknięcia się z kulturą Indii, Meksyku, Nepalu, Tybetu, Kambodży, Laosu i Tajlandii. Mieszka i pracuje w Kaliszu.

Sylwia Kalinowska

Urodziła się mieszka i pracuje w Janowie Podlaskim. Ma na koncie kilkanaście wystaw zbiorowych i indywidualnych. Debiutowała wystawą „Pasje polskie” zorganizowanej w „Kuźni Królewskiej” w Wilanowie. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, pastelą, grafiką.

Marta Lipowska

Urodzona w 1978 roku w Jędrzejowie. Studia na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Dyplom w 2003 roku w pracowni malarstwa prof. Jacka Wojciechowskiego. Liczne wystawy indywidualne i zbiorowe w kraju i za granicą. Nagrody i wyróżnienia w konkursach malarskich. Mieszka i pracuje w Tarnobrzegu.

Andrzej Szczerbicki

Urodził się w 1956 w Międzyrzecu Podlaskim. Ukończył historię sztuki na KUL w Lublinie. Pracuje w MOK w Międzyrzecu Podlaskim gdzie kieruje Galerią ES. Organizator Ogólnopolskich Plenerów Malarskich oraz wielu środowiskowych inicjatyw plastycznych. Zajmuje się głównie malarstwem sztalugowym Brał udział w wielu wystawach zbiorowych i plenerach malarskich na terenie całego kraju. W dorobku artystycznym 16 wystaw indywidualnych. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków.

Barbara Szubińska

Urodzona w 1934 r. w Skrzynnie. Ukończyła ASP w Warszawie. Studia pod Kierunkiem S. Szczepańskiego A. Nacht-Samborskiego. Działalność twórcza od 1960 roku. W dorobku artystycznym ponad 50 wystaw indywidualnych i udział w kilkudziesięciu zbiorowych w kraju i za granicą. Wiele nagród i wyróżnień na ogólnopolskich wystawach malarstwa i rysunku. Jest nauczycielem akademickim. Jej prace znajdują się w kolekcjach państwowych i prywatnych w kraju i za granicą. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Anna Świerbutowicz-Kawalec

Mieszka i pracuje w Lublinie. Ukończyła studia wyższe na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie i uzyskała dyplom z grafiki projektowej w 2005 roku. Pracuje w Zespole Szkół Plastycznych w Lublinie jako nauczyciel przedmiotów artystycznych. Należy do Ogniska Plastycznego przy WTPSP w Lublinie. Uczestniczyła w plenerach malarskich. W roku 2012 zdobyła Grand Prix w Ogólnopolskim Konkursie Malarskim „Zadra” w Warszawie.

Tomasz Świerbutowicz

Urodzony w 1953 roku w Tomaszowie Lubelskim. Absolwent Liceum Plastycznego w Supraślu. Studia w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Dyplom z malarstwa w pracowni prof. Mariana Stelmasika w 1977 roku. Przewód habilitacyjny w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w roku 2008. Prowadzi zajęcia z rysunku i malarstwa ze studentami Wydziału Artystycznego UMCS. W dorobku artystycznym 14 wystaw indywidualnych i udział w około 60 wystawach zbiorowych. Uprawia malarstwo sztalugowe, rysunek i witraż.

Wiktoria Tołłoczko-Tur

Ur. w 1943 r. w Tołoczkach na Grodzieńszczyźnie. W 1968 dyplom na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. W 1980 r. zdobyła uprawnienia konserwatora dzieł sztuki. W latach 1982-92 pracowała w PKZ Oddział w Białymstoku. Od 1992 prowadzi własną pracownię malarsko-konserwatorską. Co roku bierze udział w plenerach i wystawach poplenerowych w kraju i za granicą. Mieszka i pracuje w Białymstoku.

Jacek Wojciechowski

Urodził się 22 XI 1954 w Lublinie. Studia odbył w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Dyplom w zakresie malarstwa uzyskany w pracowni prof. Zbigniewa Karpińskiego w roku 1980. Od 2000 r. profesor nadzwyczajny UMCS i od tego też roku kierownik Zakładu Malarstwa i Rysunku II na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie Od 1980 roku jest członkiem ZPAP. Od 2011 profesor sztuk plastycznych. Uprawia malarstwo i rysunek, zajmuje się również grafiką komputerową i ilustratorstwem. Wziął udział w ponad 50 wystawach zbiorowych (Polska, Holandia, Niemcy, Francja, Węgry, USA. Zorganizował 23 wystawy indywidualne, laureat 13 nagród i wyróżnień.

Wernisaż

2013-09-14 Anna Kalińska - malarstwo, Kamil Melaniuk i Łukasz Urbański - ceramika

Anna Kalińska – malarstwo

Urodzona w 1959 roku w Pościszach. Malarstwo jest jej pasją i poszukiwaniem duchowości człowieka. Głównie maluje technikami tradycyjnymi – oleje i akryle na płótnie, nie stroni jednak od innych technik w tym suchych pasteli, węgla, akwareli, a także technik mieszanych. Prowadzi warsztaty i plenery plastyczne dla dzieci i młodzieży szkolnej rozwijając w młodych ludziach pasję do życia i sztuki.

Kamil Melaniuk – ceramika

Urodzony w 1979 roku w Międzyrzecu Podlaskim, dorastał w atmosferze artystycznej smakując różnych dziedzin sztuki. Od dziecka pasjonował się technikami na pograniczu sztuki, rzemiosła artystycznego, sztuki ludowej i przyrody. Ukończył kursy zawodowe z zakresu ceramiki, witrażu, stolarstwa ludowego i wikliniarstwa. Twórczość jest dla niego receptą na samorealizację, zaś wybór techniki, narzędzi i materiału stanowi rzecz wtórną. Razem z Łukaszem Urbańskim stworzył grupę artystyczną MUU oraz prowadzi Niezależną Galerię Artystyczną E-MUU.

Łukasz Urbański – ceramika

Urodzony w 1979 roku w Wołominie. Od czasów licealnych interesował się historią sztuki, wtedy to podjął pierwsze próby malarstwa olejnego. Ukończył Studium Podyplomowe z zakresu Rynku Sztuki i Antyków w Krakowie. Specjalizuje się w ceramice, witrażu oraz malarstwie. W jego twórczości widoczne jest szczególne zamiłowanie do sztuki średniowiecznej. Razem z Kamilem Melaniukiem stworzył grupę artystyczną MUU oraz prowadzi Niezależną Galerię Artystyczną E-MUU.

Wernisaż

2013-08-03 Barbara Szubińska

Barbara Szubińska studiowała na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie w pracowniach prof. Stanisława Szczepańskiego i Artura Nachta-Samborskiego. Dyplom uzyskała w 1958. W 1963 stowarzyszyła się z grupą "Rekonesans" i wystawiała z nią w latach 1964-1966. Brała też udział w retrospektywach grupy w latach 90., poczynając od jubileuszowej wystawy w Galerii Zachęta w 1994. Od 1992 jest pedagogiem, od 2000 profesorem Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Artystka od początku lat 60. wiele wystawiała w kraju i za granicą. Jej ekspresyjne, utrzymane zazwyczaj w ciemnych tonach, niepokojące i dramatyczne malarstwo oscyluje na granicy figuracji i abstrakcji. Tajemnicze, aluzyjne wnętrza i oniryczny nastrój, jaki je wypełnia, stawiają malarkę w rzędzie czołowych twórców malarstwa metaforycznego. Często podejmowanym przez nią motywem jest pejzaż, dający okazję do interesujących rozwiązań kolorystycznych i fakturowych. Obok malarstwa chętnie stosowaną przez nią techniką jest akwarela.

Wernisaż

2013-06-29 Przentacje - Konfrontacje (5)

Tradycja Międzyrzeckich Prezentacji Plastycznych sięga jesieni 1981 roku, wtedy to po raz pierwszy, na korytarzu budowanego jeszcze Ośrodka Kultury (tu gdzie dzisiaj znajduje się „Mała Galeria”) zaprezentowałem mieszkańcom twórców-międzyrzeczan zajmujących się malarstwem. Tak to już 32 lata tradycji Międzyrzeckich Prezentacji. Wielu z biorących udział w tych pierwszych Prezentacjach już nie żyje, warto przy tej okazji wspomnieć chociaż postać Zofii Daszkiewicz, artystki, Absolwentki Instytutu Sztuki na Uniwersytecie Stefan Batorego w Wilnie, uczennicy Ferdynanda Ruszczyca, postaci nieomal anonimowej, o twórczości której wiedziała tylko garstka znajomych, a na wystawie mogli podziwiać liczni mieszkańcy.

Od 1990 roku Międzyrzeckie Prezentacje Plastyczne zmieniły formułę, teraz to PREZENTACJE-KONFRONTACJE już piąte z kolei. Cztery poprzednie prezentowały artystów profesjonalnych i amatorów z dużym dorobkiem artystycznym mieszkających lub wywodzących się z Międzyrzeca lub z Międzyrzecem w różny sposób związanych. Te prezentacje zawężają się do twórców mieszkających w Międzyrzecu i jego najbliższych okolicach, a także tych związanych z Międzyrzeckim Klubem Miłośników Sztuki który działa przy MOK od kilku lat. Czy ta formuła się przyjmie zobaczymy, czas pokaże, ale duża liczba wystawiających 17 osób, (zaproszonych zostało 23) jest miłym zaskoczeniem dla organizatora i myślę że dla widzów także.

 

Andrzej Szczerbicki

Ewa Gaszewska

Urodzona w 1961 r. w Międzyrzecu Podlaskim. Z wykształcenia jest biologiem, absolwentką UMCS. Obecnie mieszka i pracuje w Białej Podlaskiej. Maluje hobbystycznie. Od kilku lat uczestniczy w zajęciach plastycznych dla dorosłych organizowanych przez MOK w Międzyrzecu prowadzonych przez Krzysztofa Stachurskiego. Brała udział w dwóch wystawach poplenerowych Międzyrzeckiego Klubu Miłośników Sztuki, „Danówka 2010” i „Mielnik 2012”.

Zbigniew Jankowski

Urodzony w 1943 roku w Pościszach. Nieukończone PLSP w Nałęczowie. Uczestniczył w zajęciach Ogniska Plastycznego w Gliwicach. Zawód malarz pokojowy, obecnie emeryt. Malować zaczął po odejściu na emeryturę. Mieszka w Misiach.

Zenon Jaszczuk

Urodził się w 1951 roku w Międzyrzecu Podlaskim. Ukończył szkołę średnią techniczną o profilu elektroenergetycznym. W młodości dużo rysował i rzeźbił, ale uważa się za amatora. Maluje dla przyjemności. Jest uczestnikiem zajęć z malarstwa w Międzyrzeckim Klubie Miłośników Sztuki.

Sylwester Kołodziej

Urodzony w 1970 w Trzebiatowie. W latach szkolnych uczestniczył na zajęcia plastyczne w MOK. Aktualnie zajmuje się grafiką, rysunkiem i malarstwem. Uczestniczy w zajęciach Międzyrzeckiego Klubu Miłośników Sztuki.

Kazimierz Kubiszyn

Urodzony w 1933 roku. Lekarz medycyny – emeryt. Od 1967 mieszka w Międzyrzecu Podlaskim. Maluje obrazy, rzeźbi, pisze wiersze, fraszki i wspomnienia. W okresie 30 lat namalował 2050 obrazów techniką olejną i akrylową. Uczestnik licznych plenerów malarskich i konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych dla lekarzy. Zrealizował 26 wystaw indywidualnych i brał udział w około 60 zbiorowych.

Mieczysław Lawenda

Urodzony w 1945 roku w Kraśniku. Absolwent Technikum Rolniczego. W latach 1982-1990 Dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury w Międzyrzecu Podlaskim. W latach 1991-94 Przewodniczący Zarządu Okręgu Polskiego Związku Niewidomych w Siedlcach. W latach 1999-2006 Kierownik Warsztatu Terapii Zajęciowej przy PSON. Malarstwem zajmuje się od 1966 roku. Od ponad 40 lat zapalony kolekcjoner staroci.

Klemens Leszczyński

Nauczyciel fizyki na emeryturze. Od zawsze interesuje się malarstwem i architekturą, zwłaszcza starożytną i średniowieczną. Od czterech lat uczestniczy w zajęciach Międzyrzeckiego Klubu Miłośników Sztuki. Lubi malować pejzaże i martwe natury.

Halina Paprota

Okres dzieciństwa i wczesnej młodości związany był z Białą Podlaską. Studia ukończyła w Lublinie na Wydziale Ekonomicznym UMCS. Przez kilkanaście lat pracowała w Puławach w wyuczonym zawodzie. Mieszkając w Puławach i Kazimierzu rozwinęła swoje zainteresowania malarstwem. Po przeprowadzce do Międzyrzeca Podlaskiego warsztat swój doskonali w Międzyrzeckim Klubie Miłośników Sztuki przy MOK pod kierunkiem Krzysztofa Stachurskiego. Brała udział w plenerach malarskich i wystawach poplenerowych.

Jagoda Patkowska

Urodziła się i mieszka w Międzyrzecu Podlaskim. Z zawodu psycholog, na co dzień jest dyrektorem Państwowego Ośrodka Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Międzyrzecu Podlaskim. Uczestniczka zajęć Międzyrzeckiegi Klubu Miłośników Sztuki. Udział w Plenerze Malarskim „Mielnik 2012”. Malowanie i rysowanie jest dla niej jednym ze sposobów rozwoju osobistego.

Danuta Ponimasz

Urodziła się i mieszka w Międzyrzecu Podlaskim. Tutaj zdała egzamin maturalny w Liceum Handlowym. Po maturze rozpoczęła pracę w PSS Społem, w której przepracowała 40 lat. Obecnie jest na emeryturze.

Mirosława Sidorczuk

Urodzona w Stoku w 1954 roku. Od 1976 roku mieszka w Międzyrzecu. Z zawodu technik technolog. Od wielu lat pasją były torty i ciasta, potem zdobienie przedmiotów techniką decoupage oraz wykonywanie pisanek metoda ażurową – haftu richelieu. Udział w licznych prezentacjach jarmarków świątecznych. Dyplom za ażurowe pisanki z gęsich jaj Siedlce 2012. Uczestnik zajęć Międzyrzeckiego Klubu Miłośnków Sztuki.

Krzysztof Stachurski

Urodzony w 1956 r.w Sosnowcu. Studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Dyplom w 1981 roku w pracowni malarstwa prof. Zbigniewa Karpińskiego. Pracuje w Miejskim Ośrodku Kultury w Międzyrzecu Podlaskim jako instruktor plastyk, prowadząc zajęcia dla dzieci, dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz dla członków Międzyrzeckiego Klubu Miłośników Sztuki.

Andrzej Szczerbicki

Urodził się w 1956 roku w Międzyrzecu Podlaskim. Studia na KUL – historia sztuki. Od 1981 pracuje w Miejskim Ośrodku Kultury gdzie kieruje Galerią „ES”. Organizuje Ogólnopolskie Plenery Malarskie oraz wiele przedsięwzięć artystycznych m.in. Międzyrzeckie Prezentacje Plastyczne „PREZENTACJE – KONFRONTACJE” w formule triennale, pokazujące dokonania twórcze plastyków związanych z Międzyrzecem. Twórczo zajmuję się malarstwem. W dorobku artystycznym 16 wystaw indywidualnych i udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków.

Anna Trzeciak-Sylburska

Urodzona w 1952 r. w Międzyrzecu Podlaskim. Ukończyła Technikum Włókiennicze w Łodzi. Udział w wystawach zbiorowych organizowanych przez MOK. Malowanie to przypadłość dosyć chimeryczna i nieprzewidywalna, daje radość, ale i zniechęca, jednak nie można się jej pozbyć.

Elżbieta Tymoszuk

Urodzona w 1947 roku w Zabielu. Obecnie emerytka. Uczestniczy w zajęciach Międzyrzeckiego Klubu Miłośników Sztuki pod kierunkiem Krzysztofa Stachurskiego. Brała udział w plenerach malarskich.
Malowanie daje jej wiele satysfakcji i odprężenie od codzienności.

Ewa Tymoszuk

Urodzona w 1954 roku w Międzyrzecu Podlaskim. Absolwentka WSRP w Siedlcach. Maluje od szkoły średniej, samouk. Ulubiona technika to olej i akryl. Głównie maluje pejzaże i kwiaty.

Magdalena Witkowska

Urodzona w 1964 r. Absolwentka PLSP w Lublinie. Udział w wystawach zbiorowych organizowanych przez Galerię ES. Ulubiona technika to pastel i olej.

2013-06-29 Wernisaż

2013-05-25 Wernisaż wystawy Andrzeja Szczerbickiego

Andrzej Szczerbicki

Urodził się, mieszka i pracuje w Międzyrzecu Podlaskim. Studia na Wydziale Nauk Humanistycznych KUL – historia sztuki. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Od wielu lat pracuje w Miejskim Ośrodku Kultury gdzie kieruje Galerią „ES”, zrealizował ponad 100 wystaw indywidualnych i zbiorowych artystów z całej Polski a także Litwy, Białorusi i Francji. Utrzymuje kontakty z wieloma środowiskami artystycznymi w Polsce, najbardziej ceni sobie współpracę ze środowiskiem lubelskim, warszawskim, krakowskim, i z artystami z tych rejonów współpracuje najczęściej. Organizuje Ogólnopolskie Plenery Malarskie oraz wiele przedsięwzięć artystycznych m.in. Międzyrzeckie Prezentacje Plastyczne „PREZENTACJE – KONFRONTACJE” w formule triennale, pokazujące dokonania twórcze plastyków związanych z Międzyrzecem. Twórczo zajmuję się malarstwem. W dorobku artystycznym kilkanaście wystaw indywidualnych i udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych.
Z racji plenerów malarskich – które organizuję nieprzerwanie od roku 2001 zainteresowałem się poważniej malarstwem pejzażowym które stało się odskocznią a zarazem, nowym wyzwaniem w twórczości. Malarstwo moje, które zawężało się niejako do spraw egzystencjalnych, doznało nowego impulsu – nowego spojrzenia na otaczający nas świat. A także innego spojrzenia na człowieka, ściśle związanego przecież z naturą.
Aktualna wystawa to powrót do malarstwa, którego człowiek jest głównym bohaterem, a zdarzenia które na codzień nas dotykają – czasami śmieszne, czasami smutne – są tematami prac.
Obrazy powstały w latach 2008-2013, niektóre z nich były prezentowane na wystawach zbiorowych.


Wystawy indywidualne i udział w wystawach zbiorowych.

1980 – Indywidualna malarstwa i rysunku – Klub Międzyspółdzielniany – Międzyrzec Podl.
1980 – Indywidualna malarstwa – Klub „PAX” – Międzyrzec Podlaski
1987 – Indywidualna malarstwa – Galeria „ES” – Międzyrzec Podlaski
1988 – Indywidualna malarstwa – WDK, KMPiK - Biała Podlaska
1988 – Konkurs malarski „Człowiek i jego czas” – Centrum Kultury Młodych – Łódź
1988 – Indywidualna malarstwa – Galeria ZDK „Zamech” – Elbląg
1988 – IV Ogólnopolska Wystawa Instruktorów Plastyki – WDK, BWA – Rzeszów
1989 – V Ogólnopolska Wystawa Instruktorów Plastyki – WDK, BWA – Rzeszów
1989 – Indywidualna malarstwa – Galeria ZDK „Zamech” - Elbląg
1989 – Indywidualna malarstwa - Galeria „UNI-ART.” – Elbląg
1990 – „Prezentacje – Konfrontacje” - Galeria „ES” – Międzyrzec Podlaski
1994 – Międzyrzeckie Prezentacje Plastyczne – Galeria „ES” – Międzyrzec Podlaski
1999 – Indywidualna malarstwa – „Galeria Podlaska” – Biała Podlaska
1999 – Indywidualna malarstwa – Galeria „ES” – Międzyrzec Podlaski
2000 – Indywidualna malarstwa – Galeria „PRO-wizorium” – Łuków
2000 – Indywidualna malarstwa –  Galeria PDK - Parczew
2000 – „Prezentacje – Konfrontacje (2)” – Galeria „ES” – Międzyrzec Podlaski
2000 – „Ziemia rodzinna O. Kolberga” – Muzeum Oskara Kolberga – Przysucha
2001 – IX Ogólnopolski Plener Malarski – MDK Sierpc
2001 – Ogólnopolski Plener Malarski – Galeria „ES” – Międzyrzec Podlaski
2002 – Indywidualna malarstwa – „Galeria Podlaska” – Biała Podlaska
2002 – Ogólnopolski Plener Ilustratorów i Malarzy – BWA „Galeria Zamojska” – Zamość
2002 - Indywidualna malarstwa – Galeria „ES” – Międzyrzec Podlaski
2003 – II Ogólnopolski Plener Malarski – Galeria „ES” – Międzyrzec Podl.
2003 – II Ogólnopolski Plener Malarski – Europejskie Centrum Kształcenia - Roskosz
2004 – III i IV Ogólnopolski Plener Malarski – Galeria „ES” – Międzyrzec Podlaski
2005 – V Ogólnopolski Plener Malarski Galeria „ES” – Międzyrzec Podlaski
2005 – XIII Ogólnopolski Plener Malarski – MDK Sierpc
2007 – VII Ogólnopolski Plener Malarski – Galeria „ES” – Międzyrzec Podlaski
2007 – „Prezentacje Konfrontacje (3)” – Galeria „ES” – Międzyrzec Podlaski
2008 – VIII Ogólnopolski Plener Malarski – Galeria „ES” – Międzyrzec Podlaski
2009 – „Cisza” Wystawa Środowiskowa – „Galeria Podlaska” – Biała Podlaska
2009 – X lat Galerii „ES” – Wystawa Jubileuszowa – Międzyrzec Podlaski
2009 – Indywidualna malarstwa – Galeria „ES” – Międzyrzec Podlaski
2009 – IX Ogólnopolski Plener Malarski – Galeria „ES” – Międzyrzec Podlaski
2010 – „Prowincja” Wystawa Środowiskowa – „Galeria Podlaska” – Biała Podlaska
2010 – „Prezentacje – Konfrontacje (4) – Galeria „ES” – Międzyrzec Podlaski
2010 – X Ogólnopolski Plener Malarski – Galeria „ES” – Międzyrzec Podlaski
2010 – Indywidualna malarstwa – „Galeria Podlaska” – Biała Podlaska
2011 – XI Ogólnopolski Plener Malarski - Galeria „ES” – Międzyrzec Podlaski
2012 – XII Ogólnopolski Plener Malarski – Galeria  „ES” – Międzyrzec Podlaski

2013-05-25 Wernisaż

2013-04-20 Zaproszenie na wernisaż

Tadeusz Wolski

Lekarz, malarz samouk. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Tworzy prace realistyczne z naciskiem na studium rysunku i kompozycji, dużą wagę przywiązując do koloru. Cały proces twórczy, który artyści szlifują na uczelni Wolski odbywa w zaciszu pracowni, w samotności i dyscyplinie. Uczestnik licznych plenerów malarskich, wielu wystaw zbiorowych i indywidualnych.

2013-04-20 Wernisaż

2013-03-23 Zaproszenie na wernisaż

Wally Kulak

Pochodzący z Międzyrzeca Podlaskiego amerykański fotografik od lat dziesięciu związany zawodowo z Timothy Whaley & Associates Photographic Artists w Chicago.

 Urodził się 13 września 1952 r. w Międzyrzecu Podlaskim, tu spędził dzieciństwo i lata edukacji szkolnej. W 1971 r. rozpoczął studia na ART w Olsztynie i już nie wrócił do rodzinnego miasta. Najpierw związał swoje życie z Olsztynem a w 1980 r. opuścił Polskę na stałe. Emigracyjne losy zawiodły go do Chicago w USA. Nigdy jednak nie stracił więzi z Międzyrzecem Podlaskim, który darzył ogromnym sentymentem i zainteresowaniem.

Wally Kulak pasją fotograficzną zaraził się w szkole podstawowej i do dziś ciepło wspomina zajęcia kółka fotograficznego prowadzonego przez nauczyciela fizyki Jana Komińczyka. Aparat fotograficzny od tamtych czasów był jego nieodłącznym towarzyszem. Na studiach dodał do niego kamerę filmową, przy pomocy której tworzył studenckie kroniki filmowe Kortowa w latach 70. XX w. Do pasji fotografowania dołączyła się pasja podróżowania, która w miarę upływu czasu rozchodziła się jak kręgi na wodzie – coraz dalej od źródła. Najpierw to była Polska, potem kraje socjalistyczne. Zamieszkanie w Chicago pozwoliło na realizację wielkiego młodzieńczego marzenia, jakim były podróże po świecie. Każda z nich obfitowała w bogatą dokumentację życia i natury, obserwowanych przez fotografika. Na wszystkich kontynentach szukał niepowtarzalnej przyrody, architektury, prawdy o ludzkim życiu i odpowiedzi na pytanie – czym jest piękno, kolor, światło, ekspresja i ruch. Zawsze był zwolennikiem fotografii naturalnej, nieskażonej komputerowymi ingerencjami. W jego pracach komputer pełni rolę fotograficznego archiwum.

Wpływ na jego prace miała także fotografia reporterska. Dokumentował wiele znaczących wydarzeń, współpracując z wieloma polonijnym, amerykańskimi i bułgarskimi czasopismami wychodzącymi w Chicago. Był np. jednym z dwóch akredytowanych w Chicago fotoreporterów dokumentujących pobyt wśród Polonii nieżyjącego już prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2007 r. Znalazł się w czwórce wyróżnionych prac dużego projektu fotograficznego „24 hour in Hoffman Estates”. Zdjęcia jego bywały też wykorzystywane przez polskie czasopisma „Super Expres” i „Twój Styl”. W 2012 r. Wally Kulak dał się także poznać jako autor ilustracji w tomikach poetyckich Jolanty Rubiniec oraz Urszuli Kwasińskiej. W Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, gdzie miał miejsce debiut literacki, zaprezentowana została także wystawa jego artystycznych fotografii oraz fotoreportaży zatytułowanych „ USA – widziane oczami Wally’ego Kulaka”, które wzbudziły duże zainteresowanie widzów.

Fotografik ciągle szuka nowych wyzwań i pomysłów. Jego powrót sentymentalny do Międzyrzeca Podlaskiego jest okazją do podzielenia się z mieszkańcami rodzinnego miasta pasją i obserwacjami, talentem i wiedzą o obserwowanym przez siebie świecie. A towarzyszy jej nadzieja na życzliwe przyjęcie i zrozumienie.

2013-03-23 Wernisaż

2013-02-23 Zaproszenie

Wystawa ćwiczenia z rysunku stanowi przegląd wybranych prac grupy studentów III roku grafiki Wydziału Artystycznego UMCS. Prezentowane rysunki są przykładem autorskich prób twórczej interpretacji tematów realizowanych w piątym semestrze nauki. Wyboru narzędzi, technik, sposobów wykonania i środków artystycznego wyrazu dokonywali samodzielnie autorzy prac. Dla większości uczestników wystawa ta stanowi pierwszy publiczny i udokumentowany pokaz ich twórczej aktywności. Opiekunem artystycznym grupy jest dr hab. Tomasz Świerbutowicz.

W wystawie wzięli udział:

AGNIESZKA STEFANIAK, AGNIESZKA WOJCIECHOWSKA, ANNA RĘKAS, ANNA ZALEWSKA, GABRIELA PIŁAT, JUSTYNA STOŁYHWO, KAJA ILCZUK, KATARZYNA SZCZESNA, MAŁGORZATA TATARCZAK, MARTA SZCZEPAŃSKA, PAVLO PAVELKO, POLA WASILCZYK, SYLWIA GÓRNIAK oraz dr hab. TOMASZ ŚWIERBUTOWICZ

2013-02-13 Wernisaż

2013-01-19 Zaproszenie na wernisaż

Sylwia Kalinowska

Sylwia Kalinowska urodziła się i mieszka w Janowie Podlaskim, w sąsiedztwie słynnej na całym świecie stadniny koni arabskich. Nic dziwnego, że to właśnie koń był wizytówką pracowni malarskiej młodej artystki – najczęstszym motywem jej nastrojowych pasteli które powstawały w pierwszych latach jej twórczości.

Z upływem lat prace artystki zmieniały się, lubiła tworzyć cykle tematyczne. Wyróżniają się pośród nich serie aktów kobiecych. Mocno nasycone intymnością, lecz dzięki grze niedopowiedzeń dalekie od wulgarności, emanują ciepłem i liryzmem. W roku 2005 odbyła się wystawa autorska „Akt w kwadracie” w Gallery Onpgemerkte Schatten w Enkhuizen.

Częstym tematem prac Sylwii jest też przyroda. Unikalny w malarstwie polskim cykl monstrualnych ważek, oddanych z fotograficzną wręcz precyzją oraz bliskie impresjonizmowi łąki okolic Parku Krajobrazowego Podlaski Przełom Bugu to tylko niektóre z nich. Obok, dla kontrastu, jakże odmienne symboliczne czarno-białe grafiki. Obecnie wyłącznym tematem prac artystki są dzikie nadbużańskie łąki, symboliczne grafiki i postacie kobiet malowane na starych deskach, które pochodzą z kresowych chat. Ten ostatni temat jest dość nowym i oryginalnym pomysłem. Polega on na połączeniu naturalnego piękna starego drewna ,na które przez lata oddziaływała przyroda z pięknem kobiecej urody. Ten temat gości bardzo często w pracowni artystki i powoli staje się jej wizytówką.

Sylwia Kalinowska ma na koncie kilka wystaw zbiorowych oraz indywidualnych. Debiutancką, zatytułowaną „Pasje polskie”, zorganizowała w restauracji Kuźnia Królewska w Wilanowie warszawska galeria „Na pięterku”. Kolejne indywidualne prezentacje, w Siemiatyczach i Terespolu nad Bugiem, zaskoczyły publiczność szerokim wachlarzem ulubionych motywów Sylwii oraz różnorodnością stosowanych przez nią technik plastycznych: od pastelu, przez olej, aż po grafikę. Przez następnych kilka lat zajmowała się malarstwem i odbyła kilka podróży artystycznych. Były to międzynarodowe plenery malarskie jak i liczne wystawy m.in. Rainbird Fine Art Gallery – Londyn, Go Gallery – Amsterdam.

Choć sztuką pasjonuje się od dziecka, od dwudziestego czwartego roku życia jej życiowa pasja zamieniła się w wymarzone zajęcie i od tego momentu zajęła się tylko i wyłącznie malarstwem. Poszerza wciąż swoją wiedzę o prywatne konsultacje u wykładowców uczelni artystycznych Szczęśliwe połączenie talentu z olbrzymią pracowitością daje gwarancję, że rosnące zainteresowanie twórczością Sylwii Kalinowskiej nie wynika z chwilowej mody, lecz jest następstwem przemyślanej i konsekwentnie realizowanej drogi artystycznej nadbużańskiej malarki.

2013-01-19 Wernisaż

2012-11-24 Zaproszenie na wernisaż

Elżbieta Piórecka

Urodziła się 12.02.1968 r. w Jaśle. W 1989 roku ukończyła Liceum Sztuk Plastycznych w Nowym Wiśniczu o kierunku Tkactwo Artystyczne prowadzone przez Ewę i Włodzimierza Dominiaków. W latach 90. XX w. mieszkała we Francji. W 2007 roku ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w łodzi w pracowni Tkaniny Eksperymentalnej pod kierunkiem Profesor Jolanty Rudzkiej-Habisiak. Od roku 2002 jest członkiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórczego „Wiklina”.

WYSTAWY INDYWIDUALNE
1992 – „Stara Galeria”, Kraków – rysunek, malarstwo
2004 – Galeria TDK – Tarnobrzeski Dom Kultury – rysunek, malarstwo
2005 – Galeria Miejsko-Gminnego Ośrodka kultury w Ożarowie – rysunek, malarstwo
– Lublin KUL, Galeria im. Bogusława Słomki – rysunek, malarstwo
2010 – Preszov (Słowacja), Galeria Atrium – tkanina

WYSTAWY ZBIOROWE
1994 – La Celle Seint-Cloud, (Francja), „Salon des arts” – malarstwo
– Bergkhamen, (Niemcy), „Textikunstaus der Region Krakau”, – tkanina
1995 – Monfort L’Aumaury, (Francja), „Salon des Arts” – malarstwo
1996 – Chambourcy, (Francja), „Salon de Chambourcy” – malarstwo
1997 – Chambourcy, (Francja), „Salon de Chambourcy” – rysunek
– Vanves, (Francja), „Salon de Vanves” – malarstwo
1998 – Bastia, (Corsyka), Angel Droit „Galeria Milla” – tkanina
1999 – Chambourcy, (Francja), „Salon de Chambourcy” – rysunek
2000 – Chambourcy, (Francja), „Salon de Chambourcy” – rysunek
2001 – Chambourcy, (Francja), „Salon de Chambourcy” – malarstwo
2002 – I Międzynarodowy Plener Artystyczny, „Wiklina w Arboretum” – obiekt wiklinowy
2003 – Poleski Dom Kultury w łodzi, „Wystawa po plenerowa”, – obiekt wiklinowy
2004 – II Międzynarodowy Plener Artystyczny, „Wiklina w Arboretum” – obiekt wiklinowy
– łódź, Galeria Nowa, „Wiklina” – obiekt wiklinowy
– Busko-Zdrój BWA Kielce Galeria Zielona, „O wiklinie” – obiekt wiklinowy
– Warszawa, Instytut Wzornictwa Przemysłowego, „Wokół wikliny” – obiekt wiklinowy
2005 – IV Międzynarodowy Plener Artystyczny, „Wiklina w Arboretum” – obiekt wiklinowy
2006 – V Międzynarodowy Plener Artystyczny, „Wiklina w Arboretum” – obiekt wiklinowy
– Gdynia, III Ogólnopolska Wystawa Malarstwa, Rysunku, Grafiki, Tkaniny, Rzeźby
2007 – łódź, Miejska Galeria Sztuki w łodzi, „Trans Tkanina”, – tkanina
2012 – Lublin, Galeria Gardzienice, „Z wikliny”, – obiekt wiklinowy

Nagrody:
1998 – Premier Prix, (Francja), „Salon de Chambourcy”– rysunek

2012-11-24 Wernisaż

II Środowiskowy Plener Malarski Międzyrzeckiego Klubu Miłośników Sztuki Mielnik 29 VII - 4 VIII 2012

Uczestnicy pleneru. U góry od lewej: Elżbieta Tymoszuk, Elżbieta Kamasa, Mirosława Sidorczuk, niżej: Krzysztof Stachurski, Klemens Leszczyński, Halina Paprota, u dołu: Danuta Grzeszyk, Ewa Gaszewska, Jagoda Patkowska.

Ewa Gaszewska

Rodowita międzyrzeczanka. Od kilkunastu lat mieszka w Białej Podlaskiej, gdzie pracuje jako hydrobiolog w laboratorium Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Lublinie. Maluje hobbystycznie już od dawna, chociaż większość prac chowa do przysłowiowej „szuflady”. Od czterech lat uczestniczy w zajęciach plastycznych MKMS organizowanych przez MOK w Międzyrzecu Podlaskim.

Danuta Grzeszyk

Urodziła się i mieszka w Międzyrzecu Podlaskim. Była nauczycielką w Szkole Podstawowej w Jelnicy. Od 4 lat uczęszcza na zajęcia Międzyrzeckiego Klubu Miłośników Sztuki do pracowni plastycznej MOK.

Elżbieta Kamasa

Międzyrzeczanka. Od zawsze związana, zgodne ze swoim wykształceniem, z działalnością kulturalną w naszym mieście. Organizatorka wielu imprez turystycznych, harcerskich i teatralnych dla różnych grup wiekowych. Aktualnie instruktor teatralny na Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

Klemens Leszczyński

Emerytowany nauczyciel fizyki. Od zawsze interesuje się malarstwem i historią sztuki. Od czterech lat uczestniczy w zajęciach Międzyrzeckiego Klubu Miłośników Sztuki. Maluje głównie pejzaże i martwe natury.

Halina Paprota

Urodzona na Podlasiu, studiowała na Wydziale Ekonomicznym UMCS w Lublinie. Następnie przez wiele lat pracowała w Puławach i w Kazimierzu Dolnym, gdzie zetknęła się ze środowiskiem malarskim. Obecnie mieszka oraz pracuje w Międzyrzecu Podlaskim i od kilku lat uczestniczy w zajęciach plastycznych Międzyrzeckiego Klubu Miłośników Sztuki.

Jagoda Patkowska

Urodziła się i mieszka w Międzyrzecu Podlaskim. Z zawodu psycholog, na co dzień jest dyrektorem Powiatowego Ośrodka Wsparcia dla Osób z Zaburzeniami Psychicznymi w Międzyrzecu Podlaskim. Od roku uczęszcza na zajęcia MKMS do pracowni plastycznej MOK. Malowanie i rysowanie jest dla niej jednym ze sposobów rozwoju osobistego.

Mirosława Sidorczuk

Urodzona w Stoku. Od 1976 roku mieszka w Międzyrzecu Podlaskim. Z zawodu technik technolog. Od wielu lat jej pasją były torty i ciasta, potem, zupełnie niespodziewanie, wkradło się w jej życie zdobienie przedmiotów techniką – decoupage oraz wykonywanie pisanek metodą ażurową. Uczestniczy od roku w zajęciach plastycznych MKMS.

Krzysztof Stachurski

Urodzony w Sosnowcu. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Dyplom w 1981 roku w pracowni malarstwa prof. Zbigniewa Karpińskiego. Pracuje w MOK w Międzyrzecu Podlaskim jako instruktor plastyk, prowadząc zajęcia dla dzieci oraz dla członków Międzyrzeckiego Klubu Miłośników Sztuki.

Elżbieta Tymoszuk

Mieszka w Międzyrzecu Podlaskim. Z zawodu handlowiec, obecnie na emeryturze. Interesuje się różnymi dziedzinami sztuki: muzyką, malarstwem, uczęszcza na wykłady z historii sztuki w ramach zajęć Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

2012-11-09 Wernisaż

XII OGÓLNOPOLSKI PLENER MALARSKI 30 lipca - 11 sierpnia 2012

Zbigniew Bielawka

Urodzony w Krakowie w 1953 roku. 1973-1978 studia na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie, pracownia prof. Adama Marczyńskiego. 1981-82 studia na Wydziale Grafiki Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Sztokholmie, pracownia prof. Nilsa Stenquista. Zajmuje się malarstwem, grafiką i fotografią. Brał udział w ponad 100 wystawach zbiorowych i indywidualnych. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Andrzej Fogtt

Urodzony 9 X 1950 w Poznaniu. Studia PWSSP Poznań. Dyplom w pracowni prof. Zdzisława Kępińskiego i prof. Magdaleny Abakanowicz w 1974 roku. Wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych, m.in. reprezentował Polskę na 41 Biennale Sztuki w Wenecji w 1984 roku. Laureat Grand Prix Festiwalu Polskiego Malarstwa w Szczecinie, Laureat Orderu Gloria Artis. Prace w licznych zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych w Polsce i na Świecie.

Małgorzata Hołówka

Urodzona w 1954 roku w Krakowie. Studia na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie. Dyplom w 1980 r. w pracowni prof. A. Pietscha i A. Hoffmanna. Uprawia grafikę warsztatową, rysunek i malarstwo. Autorka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Obecnie pracuje jako dyrektor w Zespole Państwowych Szkół Plastycznych w Krakowie.

Wiktor Jerzy Jędrzejak

Urodzony w Kaliszu w 1956 roku. Studia na WSP Częstochowa, dyplom 1981. Autor52 wystaw indywidualnych w kraju i za granicą m.in. Nowy Jork, Ateny, Helsinki, Berlin, Warszawa, Poznań, Wrocław. Udział w 121 wystawach zbiorowych, laureat 21 ogólnopolskich konkursów malarskich. Poszukiwacz starych przedmiotów i zapisanego w nich czasu. Twórca malarskiego dziennika podróży powstałego pod wpływem zetknięcia się z kulturą Indii, Meksyku, Nepalu, Tybetu, Kambodży, Laosu i Tajlandii.

Grzegorz Kalinowski

Urodzony w 1962 roku w łodzi, studia w latach 1982-1988 w Akademii Sztuk Pięknych w łodzi na Wydziale Grafiki. Dyplom w pracowni Wklęsłodruku prof. Leszka Rózgi oraz Pracowni Malarstwa prof. Juliana Narzyńskiego. Od 1989 roku pracownik dydaktyczny w ASP w łodzi. Od 1998 roku Adiunkt ASP w łodzi, prowadzi Pracownię Technologii Malarstwa. W Europejskiej Akademii Sztuk prowadzi Seminaria z Malarstwa i Rysunku. Od 2006 roku prezes Okręgu łódzkiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Organizator i współorganizator wielu plenerów malarskich w kraju i zagranicą. Zajmuje się malarstwem, grafiką, rysunkiem i fotografią.

Cezary Sienkiel

Studia w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Zajmuje się rzeźbą, projektowaniem wnętrz, malarstwem monumentalnym i sztalugowym oraz medalierstwem. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Pracuje i mieszka w Lublinie.

Andrzej Szczerbicki

Urodził się w 1956 w Międzyrzecu Podlaskim. Ukończył historię sztuki na KUL w Lublinie. Pracuje w MOK w Międzyrzecu Podlaskim gdzie kieruje Galerią ES. Organizator Ogólnopolskich Plenerów Malarskich oraz wielu środowiskowych inicjatyw plastycznych. Zajmuje się głównie malarstwem sztalugowym Brał udział w wielu wystawach zbiorowych i plenerach malarskich na terenie całego kraju. W dorobku artystycznym 15 wystaw indywidualnych. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków.

Ewa Szczęsna-Sienkiel

Urodzona w 1960 roku w Kraśniku. Studia w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Dyplom z malarstwa w roku 1985. Zajmuje się malarstwem. W dorobku artystycznym 6 wystaw indywidualnych i udział w ponad 20 wystawach zbiorowych. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Mieszka i pracuje w Lublinie.

Barbara Szubińska

Urodzona w 1934 r. w Skrzynnie. Ukończyła ASP w Warszawie. Studia pod Kierunkiem S. Szczepańskiego A. Nacht-Samborskiego. Działalność twórcza od 1960 roku. W dorobku artystycznym ponad 50 wystaw indywidualnych i udział w kilkudziesięciu zbiorowych w kraju i za granicą. Wiele nagród i wyróżnień na ogólnopolskich wystawach malarstwa i rysunku. Jest nauczycielem akademickim. Jej prace znajdują się w kolekcjach państwowych i prywatnych w kraju i za granicą. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Katarzyna Szydłowska

Ur. 25 września 1969, absolwentka EAS, dyplom w pracowni Antoniego Fałata. Uczennica Ewy Pełki, Dariusza Mląckiego, Franciszka Starowieyskiego, Zbysława M. Maciejewskiego, Jerzego Dudy-Gracza. Stypendystka Fundacji Wannenberg & Wannenberg (I Nagroda). Wystawy w kraju i za granicą. Prace w kolekcjach w Polsce, USA, Izraelu, Kanadzie, Francji, Belgii, Włoszech, Holandii, Wielkiej Brytanii

Wiktoria Tołłoczko-Tur

Ur. w 1943 W Tołoczkach na grodzieńszczyźnie. W 1968 dyplom na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. W 1980 r. zdobyła uprawnienia konserwatora dzieł sztuki. W latach 1982-92 pracowała w PKZ Oddział w Białymstoku. Od 1992 prowadzi własną pracownię malarsko-konserwatorską. Co roku bierze udział w plenerach i wystawach poplenerowych w kraju i za granicą. Mieszka i pracuje w Białymstoku.

Konrad Wieniawa-Narkiewicz

Ur. 20.10.1967 w Warszawie. Studia na wydziale Grafiki PWSSP w łodzi dyplom w 1993 roku w pracowni prof. Leszka Rogi i pracowni Juliusza Narzyńskiego autor wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych z zakresu malarstwa i rysunku. Uprawia malarstwo, rysunek i grafikę warsztatową.

Jacek Wojciechowski

Urodził się 22 XI 1954 w Lublinie. Studia odbył w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Dyplom w zakresie malarstwa uzyskany w pracowni prof. Zbigniewa Karpińskiego w roku 1980. Od 2000 r. profesor nadzwyczajny UMCS i od tego też roku kierownik Zakładu Malarstwa i Rysunku II na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Od 1980 roku jest członkiem ZPAP Od 2011 profesor sztuk plastycznych. Uprawia malarstwo i rysunek, zajmuje się również grafiką komputerową i ilustratorstwem. Wziął udział w ponad 50 wystawach zbiorowych (polska, Holandia, Niemcy, Francja, Węgry, USA. Zorganizował 23 wystawy indywidualne, laureat 13 nagród i wyróżnień.

2012-10-13 Wernisaż

Marta Lipowska

Marta Lipowska

Studia na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie, dyplom w 2003 r. w pracowni malarstwa prof. Jacka Wojciechowskiego. Malując buduje przestrzeń obrazu za pomocą plam barwnych. Postacie na obrazach są właśnie takimi plamami, równie ważnymi dla kompozycji, jak np. fragment ściany. Za pomocą koloru tworzy też nastrój obrazów, który stanowi największą siłę ich oddziaływania. W 2008r. znalazła się w rankingu najbardziej obiecujących polskich artystów do 35. roku życia portalu Kompas Młodej Sztuki. W dorobku artystycznym kilkadziesiąt wystaw indywidualnych oraz udział w wielu wystawachzbiorowych w kraju i za granicą.

Udział w plenerach i wystawach poplenerowych, m. in. w Tarnobrzegu, Sandomierzu, łańcucie, Strachotinie (Czechy), Lewoczi (Słowacja), Lwowie (Ukraina), Bolestraszycach.

2012-09-08 Wernisaż

Małgorzata Hołówka

Małgorzata Hołówka

Urodzona w 1954 r. w Krakowie.
Studia na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie. Dyplom w 1980 r. w pracowni prof. A. Pietscha i A. Hoffmana.
Uprawia grafikę warsztatową, rysunek i malarstwo.
Autorka wielu wystaw idywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.
Obecnie pracuje jako dyrektor w Zespole Państwowych Szkół Plastycznych w Krakowie. 

Małgorzata Hołówka należy do grona najbardziej wartościowych i zasłużonych artystów środowiska krakowskiego. Urodzona i wykształcona w tym mieście godnie reprezentuje osiągnięcia i tradycję uprawiając czynnie malarstwo, grafikę, rysunek. Jest także wybitnym pedagogiem. Jej twórczość spotykałam na wystawach ogólnopolskich wiele lat, zanim Ją poznałam osobiście. Zarówno dzieła graficzne jak rysunkowe zwracały uwagę wysokim poziomem, wizją, znakomitym warsztatem. Ujęte w aluzyjny znak świadczyły owe dzieła, że artystka rezygnując z dekoracyjnych dygresji wnika w istotę obrazowanego przedmiotu, w jego najbardziej czuły punkt, idąc najkrótszą drogą osiąga sugestywny wyraz.
Gdybym miała jednym zdaniem określić cechę Jej twórczości, powiem: jest to najprostsza droga do własnej prawdy, bez powoływania się na wzorce. Artystka nie tworzy piętrowych teorii o walce, niszczeniu, łamaniu starego na nowe, nie wyrąbuje otwartych wrót. Jej dzieło jest współczesne, broni się samo, kompozycją, kolorem, głębią przeżycia, umiejętnością przetworzenia, a wreszcie zachwytem nad pięknem i tajemnicą krajobrazu.
Małgorzata Hołówka świadomie wybrała formę obrazowania. Jej malarstwo jest naturalne, piękne, mądre. Zawiera cechę prawdy i przenosi widza w sferę, której słowami nie da się łatwo określić. To trzeba zobaczyć. Są to obrazy bardzo skromne, pozbawione patosu, a jednocześnie niezwykle bogate, z wrażliwością przekazujące rytm ziemi i czasu, nastrój chwili, zapach powietrza, wilgoć deszczu. Mistrzowskie konstrukcje światła i proporcje w płaszczyźnie obrazu sprawiają, że te małe w formacie obrazy są zadziwiająco monumentalne. Malowane niby od niechcenia zawierają taki ciężar gatunkowy, że trudno od nich oderwać oko.
W dziełach wcześniejszych jak i obecnych zwłaszcza w malarstwie, czuję Jej przynależność do określonej generacji. Jest to zaleta i znak rozpoznawczy jakości. Nie wiąże się z zależnością stylistyczną lecz mentalną, pozwalającą artystce docenić wartości tkwiące w kulturze miejsca i czasu.
To wystarcza, aby w sposób niepowtarzalny i pełny wyrazić sens życia, umieć wybrać taką formę malarstwa, która będąc bliską człowiekowi pozwoli mu w pełni przyswoić, zrozumieć, metaforę rzeczywistości, gdyż malarstwo Małgorzaty Hołówki jest podyktowane nieomylnym instynktem, czyli talentem połączonym z wiedzą i tradycją.

 

Barbara Szubińska

2012-08-04 Wernisaż

Michał Borys

Michał Borys urodził się i mieszka w Warszawie. Studiował na Wydziale Malarstwa warszawskiej ASP. W 1995 r. otrzymał dyplom z wyróżnieniem w Pracowni prof. Zbigniewa Gostomskiego. Od 1995 r. jest związany z macierzystym wydziałem, gdzie obecnie pracuje na stanowisku adiunkta.

Uprawia malarstwo sztalugowe i rysunek dzieląc swoje zainteresowania pomiędzy światem martwej natury, gdzie prowadzi malarskie poszukiwania piękna zamkniętego w prostych codziennych przedmiotach, a światem zewnętrznym, wiodącym małymi uliczkami, zaułkami, klatkami schodowymi w miejsca dobrze i mniej znane.

 

Nagrody i wyróżnienia

• I Nagroda ex aequo w Ogólnopolskim Konkursie Malarstwa „Obraz ’96” Fundacji Polska-Japonia im. Miyauchi.
• Wyróżnienie w Konkursie „rysunek ’97” DAP Warszawa.

 

Wystawy indywidualne

1995 • „Malarstwo i rysunek”, Muzeum im. Mikołaja Kopernika we Fromborku • „Malarstwo i rysunek”, Galeria Miejskiej Biblioteki Publicznej, Braniewo • 2001 • „Farbą i węglem”, Galeria 3a, ASP Warszawa • „Na płaszczyźnie i w przestrzeni” BWA Gorzów • 2002 • „Na papierze i na płótnie”, Galeria Brama, Warszawa • Wystawa towarzysząca prezentacji polskiego współczesnego medalierstwa, Muzeum Sztuki Dawnej w Namur, Belgia • 2008 • „Między oknem a krawędzią stołu”, Galeria Ateneum Młodych, Warszawa • „Zatrzymane w czasie”, Muzeum Lubuskie’ Galeria Oficyna, Gorzów Wielkopolski • 2009 • „W przestrzeni półcienia”, Kolegium Sztuk Pięknych UMCS (wystawa zorganizowana w ramach Festiwalu Filmu i Sztuki Dwa Brzegi), Kazimierz Dolny.

 

 

 

O martwej naturze słów parę

 

Lubimy otaczać się ładnymi przedmiotami. Czy ktoś potrafi wyobrazić sobie życie bez nich dzisiaj? Stworzone, przez lata pełnią swoją misję, by w końcu sczeznąć i rozsypać się w proch.

Przedmioty żyją wśród nas swoim cichym i posłusznym życiem. Niemi świadkowie  historii, upadków i wzlotów naszej cywilizacji, rozwoju techniki, zmian kulturowych i sztuki. Towarzyszyły bogom, królom i zwykłym ludziom. Kiedy przestają już pełnić swoją służebną rolę, wędrują na śmietnik. Odrzucone i zapomniane spoczywają w nigdy nie odkrytych miejscach, jednak część z nich trafia przed sztalugi do pracowni artystów, gdzie na obrazach zaczynają żyć na nowo swoim „życiem po życiu”.

”(…) martwa natura to obraz przedstawiający spokojne życie przedmiotów i rzeczy, życie milczące, pozbawione odgłosów i ruchu, egzystencję, której wyrazem jest wielkość, kształt i plastyczność (…)”.

Martwa natura jest jednym, jeśli nie jedynym, tematem wolnym od wszelkich pozaartystycznych kwestii z wyłączeniem dialogu z innymi „Wielkimi Malarzami Małego Przedmiotu”. Opiera się także wszelkim modom, tej dzisiejszej nieustannej pogoni za nowością i próbom zaskakiwania widza coraz to nowymi pomysłami. Jest za to wspaniałym polem do snucia rozważań czysto artystycznych, poszukiwań piękna ukrytego w harmonii formy i koloru, światła i przestrzeni. I wbrew potocznym sądom można nią wyrazić pełną gamę uczuć od cichej poetyckiej radości życia, przez romantyczną zadumę i melancholię, aż po dramat.

Takie „malarstwo zaprasza do kontemplacji rzeczy wzgardzonych, jednostkowych, odbiera im banalną przypadkowość – i oto zwykły kielich znaczy więcej niż znaczy, jakby był sumą wszystkich kielichów – esencją gatunku.”

 

Michał Borys

2012-06-16 Wernisaż

Aleksandra Zuba-Benn

Aleksandra Zuba-Benn

e-mail: olabenn@vp.pl

 

Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Tarnowie oraz Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W 1986 dyplom z gobelinu w pracowni prof. Magdaleny Abakanowicz. W 2010 doktorat artystyczny na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Od 1993 roku pedagog w Zespole Szkół Plastycznych w Tarnowie. W latach 2006-2008 wykładowca w Akademii Świętokrzyskiej w Kielcach. Przynależność do ZPAP i Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórczego „Wiklina”.

 

Autorka 30 wystaw indywidualnych m. in.:
– L’Arsenal Galerie w Kaysersberg we Francji (2003),
– Traffic Galeria w Warszawie,
– Galerii 1 na KUL w Lublinie (2006),
– Dom Środowisk Twórczych, Galeria Sztuki Współczesnej „Pałac Zielińskiego” Kielce (2008),
– Muzeum Okręgowe „Galeria Piwnica” w Tarnowie (2010),
– Galerii BWA w Kielcach (2010),
– Galeria „U Piotra” Arboretum-Bolestraszyce w Przemyślu (2010),
– Galeria „Zielona” w Busku-Zdroju (2011).

 

Uczestniczyła w ponad 100 wystawach zbiorowych w Polsce, Francji, Irlandii, Ukrainie, Słowacji, Węgrzech, Belgii. Bierze udział w plenerach i seminariach z zakresu sztuki. Zajmuje się malarstwem i tkaniną unikatową. Prace w zbiorach: Muzeum Miniatury Tkackiej „Dar Pomorza” w Gdyni, Muzeum Rzemiosła w Krośnie, L’Arsenal Galerie Kaysersberg (Francja), Tarnobrzeskim Domu Kultury, Muzeum Okręgowym w Tarnowie, Centralnym Muzeum Włókiennictwa w łodzi.

 

Laureatka nagród:
– im. Agnieszki Sienkiewicz na XXIV Międzynarodowej Wystawie Poplenerowej Kowary 97 (1998),
– Prezydenta Miasta Tarnowa (2001, 2004, 2010),
– Dyrektora Wydziału Kultury m. Tarnowa (2005),
– Nagroda Specjalna Prezydenta Miasta Tarnowa na Międzynarodowym Triennale Malarstwa Regionu Karpat „Srebrny Czworokąt” Przemyśl (2006).

 

 

Piękno i smutek świata

 

Aleksandra Zuba-Benn nie odtwarza rzeczywistości, lecz stwarza magiczną przestrzeń, z której emanuje blask i emocjonalny smutek. Kiedy obcuję z jej malarstwem przypomina mi się taka oto myśl Johanna Wolfganga Goethego Sztuka jest pośredniczką rzeczy niewypowiedzianych. Dlatego niemądrą wydaje się chęć tłumaczenia jej przy pomocy słów. Ta refleksja poety szczególnie dotyczy tego rodzaju twórczości, jaką uprawia tarnowska artystka. To znaczy malarstwa posługującego się środkami właściwymi tylko dla tej dyscypliny sztuki, bez metafor i symboli oraz bez odwoływania się do motywów kulturowych. Autorka uprzytamnia bowiem to, co niewyrażalne w żadnym innym języku-niepochwytne wrażenia, odczucia i sytuacje. Przy czym struktury zewnętrzne płócien i przedstawione światy wydają się być w jej malarstwie wehikułem transportującym osobiste emocje i stany duchowe doznawane w codziennym bytowaniu. Dlatego w kontakcie z jej obrazami widz ma nieodparte wrażenie doświadczania subiektywnej autentyczności twórcy. (…) Większość kompozycji Benn to odrealnione pejzaże i wnętrza sytuujące się między światem znanym z potocznego doświadczenia a abstrakcją. Przy czym nie tyle ma znaczenia, co przedstawiają, lecz w jaki sposób i jakie komunikują sensy. (…) Kiedy widz przystępuje do konkretyzacji ukazanych przedstawień szybko orientuje się, iż w tej twórczości nie chodzi o odwzorowanie rzeczywistości, lecz o sytuacje egzystencjalne. Dla Benn najważniejsze wydają się być relacje: człowiek wobec najbliższego otoczenia, wobec przyrody, wobec innego. A także relacja „ja” – świat rozumiana jako stosunek do własnego istnienia… Odbiorca zatem, usensawiając oglądane prace, zaczyna również myśleć o własnym byciu w świecie, jego pięknie oraz o przemijaniu ludzi i rzeczy. Przy czym myślenie nie przesłania światła, w którym rzeczywistość obrazów jest zanurzona. (…) Tak właśnie oddziałuje na widza intrygujące malarstwo Benn. Barwne, prześwietlone światłem, pozornie radosne bazujące na intuicji i odczuciach autorki, ukazuje jakby rozbłyskający na moment i zapadający w nicość byt. Obok zachwytu nad istnieniem, skłania zatem również do pogłębionej refleksji nad sobą, światem i ludźmi.

 

Andrzej Haegenbarth, fragment tekstu zamieszczonego w katalogu wystawy „Sztuk 4”, BWA Galeria Miejska Tarnów 2005, Traffic Galeria Warszawa 2006.

2012-04-21 Wernisaż

Aneta Jaźwińska

 

Urodziła się w Warszawie. Studia plastyczne rozpoczęła w 1991 roku w Ontario College of Art w Toronto, później w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Dyplom z projektowania graficznego rozszerzony o aneks z malarstwa i grafiki warsztatowej u prof. Juliana Pałki obroniła z wyróżnieniem w 1997 roku. Od 1996 jest członkiem Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. W 2010 roku obroniła doktorat z malarstwa w łódzkiej ASP. W latach 1998-2011 prowadziła zajęcia w Pracowni Rysunku i Malarstwa na Wydziale Grafiki Europejskiej Akademii Sztuk. W latach 2009-2011 pełniła obowiązki dziekana Wydziału Malarstwa EAS. Od 2011 prowadzi zajêcia na Wydziale Informatyki Stosowanej i Zarządzania, Kierunek Grafika w Warszawie.

 

Ważniejsze wystawy indywidualne:

1997 – Morze Czerwone – Galeria Zepter, Warszawa;
1999 – Pejzaże i torfowiska – Galeria Brama, Warszawa;
2000 – Światło i kolor – Galeria Brama, Warszawa;
2001 – Architektura przestrzeni – Galeria Kanonicza 1, Kraków;
2003 – Malarstwo – BWA; Sokołów, Busko Zdrój, Nowy Sącz, Kielce;
2003 – Barwy ze słońca są – Dom Sztuki, Warszawa;
2004 – Malarstwo – Gallery2ern, Dania;
2005 – Pokazy prac – Galeria Akccent, Perth, Australia;
2005 – Zmiennośæ barw – Galeria Brata Alberta, Warszawa;
2005 – Malarstwo – Galeria Tess, Pruszków;
2006 – The colours of the sun are, Upper Gallery, Toronto, Kanada;
2007 – Ścieżki Śpiewu – Dwór Oliwski, Gdańska;
2007 – Dumka Malarska, Galeria Dom, Sokołów Podlaski;
2008 – Pejzaż Polski – Malarstwo, Pałac w Sannikach;
2009 – Wystawa Malarstwa - Lazurowe Wybrzeże, Galeria 8+ Warszawa;
2009 – W poszukiwaniu światła, Galeria ASP, łódź;
2010 – W poszukiwaniu światła. Pejzaż australijski – ZPZP łódź;
2010 – „Oto patrz, Fryderyku” – Filharmonia Bałtycka, Gdańsk;
2010 – Obrazy muzyką malowane, Dwór Oliwski, Gdańsk;
2010 – Małe formy malarskie - Galeria 8+, Warszawa;
2011 – „Dwie drogi jedna pasja – Malarstwo” – Muzeum Zamoyskich, Kozłówka;
2011 – „Dwa oblicza świata” – Muzeum Zamek, łańcut;
2011 - „Kreacje boskie i ludzkie” – Alliance Fracaise, Manufaktura, łódź.

2012-03-17 Wernisaż

Grzegorz Kalinowski

Urodzony w 1962 roku w łodzi. Studia w latach 1982-1988 w PWSSP (aktualnie Akademia Sztuk Pięknych) w łodzi. Dyplom w 1988 roku w PWSSP łódź w Pracowni Wklęsłodruku prof. Leszka Rózgi oraz Pracowni Malarstwa prof. Juliusza Narzyńskiego. Od 1989 r. asystent w Pracowni Malarstwa prof. Juliusza Narzyńskiego. Później, od 1998 r., adiunkt w Pracowni Malarstwa prof. Juliusza Narzyńskiego i od 2005 r. w Pracowni Malarstwa prof. Piotra Stachlewskiego. Od 2009 r. Kierownik Pracowni Technologii Malarstwa w łódzkiej ASP. Prowadził Seminaria z Malarstwa i Rysunku w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Od 2006 r. prezes Okręgu łódzkiego Związku Polskich Artystów Plastyków w łodzi. Udział w ponad 20 wystawach indywidualnych i ponad 100 zbiorowych w kraju i za granicą.

 

 

„Grzegorz Kalinowski, który wpisuje się w pełni też w przekonywującą afirmacje doczesności, ale czyni to już innymi sposobami. Miejsce sensualizmu zajmuje tu dystans, zaś szczegółu czy pasji zgłębiania materii – syntetyczne widzenie rzeczywistości, któremu towarzyszy wyraźna zdolność do formułowania uproszczonego jej opisu. Wraz ze szczerością wizualnego przekazu może się ona kojarzyć z cechami znamionującymi czasem malarstwo dziecięce, nacechowane prostomyślnością i świeżością odbioru świata. To celowe zamierzenie twórcze Kalinowskiego, a podobną nutę artystycznego wyrazu odnajdziemy niekiedy w dokonaniach Rafała Malczewskiego, syna Jacka, związanego w dużej mierze z obszarem kontynentu amerykańskiego. Grzegorz to jednak malarz bardzo oryginalny, kreujący w oparciu o wspomniane wyróżniki, własną poetykę form. To malarz pogody i spokoju, harmonii i radości życia, gdzie ta ostatnia nie jest wypowiedziana krzykliwym językiem, lecz jedynie sygnalizowana, niejako podskórnie, dyskretną wykładnią nastroju satysfakcji i naturalnej jedności z otaczającą przyrodą. Dowodnie świadczy o tym obszerny cykl z Riwiery Francuskiej (m.in. Zatoka Antibes – Lazurowe Wybrzeże, Willa, Cap Ferrat - Widok z willi Rothschildów, Półwysep w Menton, Widok na Zatokę Saint Tropez, Zatoka Saint Tropez, Półwysep czy Zatoka Antibes), ale też i prace o innej topograficznej genezie, że wspomnimy należące do tematyki bałtyckiej Morze I, II czy Pejzaż morski. Jeśli są tu obecne chmury, stają się one bytem niemal samym dla siebie, artysta nadaje im status materialnych przedmiotów. To przejaw eksperymentatorstwa Kalinowskiego i jego swobody w podchodzeniu do zagadnień pejzażu. Kiedyś prób ekscentrycznego „uprzedmiotowienia” tego motywu dokonywał Konrad Krzyżanowski (Chmury w Finlandii, MNW), ale nie były one u nas już kontynuowane. O podtekście hedonistycznym postrzegania świata u Grzegorza świadczą w ciekawy sposób, z innej grupy dzieł Perukowce z Oblęgorka, zbliżające się ku konwencji ekskluzywnego malarskiego żartu.

 

W większości prac artysty towarzyszy życiu form cisza zaznaczająca swe istnienie w ewokowaniu nastroju i budowaniu swoistości estetycznego wyrazu. Tylko nielicznym twórcom się to udaje. Wspomnijmy tu wszakże Jacka, a zwłaszcza Jerzego Mierzejewskiego czy Janę Pivovarnikową ze Słowacji. U Mierzejewskich jest to jednak cisza elegijna, u malarki z Bratysławy - poniekąd tragiczna, u Kalinowskiego neutralna lub częściej kojarząca się z optymizmem. W obliczu artystycznym Grzegorza cenne jest również poczucie humoru, które wiąże się też jakoś ze wspomnianym już dystansem wobec rzeczywistości, a dochodzi ono do głosu w ironicznym obrazie. Na piedestale, gdzie umieszczony na klasycznej kolumnie kogut, zdaje się drwić z ustalonej hierarchii wartości, a przygląda mu się z boku słońce, ale zaznaczone tylko w uciętym fragmencie, co jest jawnym przejawem kontestacji tradycji ukazań owej planety. Podobne zjawisko obserwujemy w Moim pejzażu – miłość, gdzie znów prześmiewczy ton dialogu z utartymi schematami przedstawiania miesza się z poetyckim formułowaniem treści. Celną reminiscencją surrealizmu jest Zagadka niedzielnego popołudnia. Więcej tu świeżości pomysłu niż nawet u dawnego klasyka tego kierunku, Kazimierza Mikulskiego. Siła zaś Grzegorza inwencji skłania do opinii, iż bezczasowy świat tworów imaginatywnych – w znaczeniu pojęć wybitnego teoretyka sztuki Leopolda Blausteina – nie stracił nic ze swej tematycznej atrakcyjności i aktualności. O wszechstronności Kalinowskiego świadczą także jego studia akwenów bądź wodnych cieków, korzystające ze stosowanych przez film i fotografie ujęć, np. z góry; powściągliwe, nacechowane ciszą, ale jednocześnie chłodem, w którego surowości odnajduje też artysta impulsy dla ukazania piękna przyrody i jej równowagi (Światło leśne – Sierpc, Warta – Załęcze, Zima – Załęcze).”

 

Fragment recenzji dr Tomasza Grygiela

2012-02-11 Wernisaż

Nela Boguszewska

Nela Boguszewska (ur. w 1971 r.), rodowita mielniczanka.
Po ukończeniu Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu studiowała w latach 1995-2000 na Wydziale Malarstwa Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Dyplom (2000 r.) w pracowni prof. Barbary Szubińskiej (aneks z rysunku - u prof. Stanisława Baja).
Miała 3 wystawy indywidualne: w Galerii Siemiatyckiego Ośrodka Kultury w Siemiatyczach (2003 r.), w domu Kultury Śródmieście w Białymstoku (2004 r.).i w Galerii VAVAw Mielniku (2010 r.).
Brała udział w kilku wystawach zbiorowych m.in.: Absolwenci Europejskiej Akademii Sztuk w Galerii EAS w Warszawie (2001 r.), Tu i Teraz – wystawa malarstwa absolwentów EAS w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie (2004 r.) i kolejnych corocznych wystawach Mielnickiego Środowiska Plastyków w Panoramie w Mielniku (2005-2010).

 

Nela Boguszewska jest artystką niezależną. Jej malarstwo jaśnieje własnym blaskiem. Świadoma drogi jaką obrała, nie odczuwa potrzeby inspirowania się cudzymi pomysłami, nie ulega naciskom nowoczesności za wszelką cenę. Ma własną koncepcję życia i twórczości. Jest wierna „tajemnicy" malarstwa. Owa „tajemnica" jest jej siłą i częścią składową organizmu. Wyjątkowo utalentowana, wrażliwa na kolor, znakomita rysowniczka, potrafi perfekcyjnie przekazać relację między człowiekiem a naturą. Mocną stroną jej talentu są nie tylko krajobrazy i portrety. Bardzo cenię jej kompozycje kwiatowe. Te obrazy o szlachetnej strukturze kolorystycznej wzbogacone wnikliwą obserwacją przedmiotu zaliczam do kategorii sztuki kameralnej. Jest w tych obrazach podobny błysk geniuszu jaki prowadził rękę Mondriana, kiedy malował swoje wczesne kwiaty. W obrazach Neli Boguszewskiej też widzę szukanie psychologii kwiatu, nie tylko powierzchowną urodę, ale „życie w zespole", syntezę życia w grupie, nastrój współpracy, liryzmu , przyjaźni, a czasem konflikt. Nela nie chce być rewolucjonistką, nie chce ani psuć, ani naprawiać świata. Ukazuje to, co ją interesuje , zapraszając do dialogu, bo jak powiedział dawno temu czeski poeta Vladimir Holan:

 

... Nie, tutaj nie trzeba
zatykać sobie uszu wodospadem Alp.
Tu tylko cisza
przewraca kartki w zbiorze rysunków - cieni,
zmącona jedynie wtedy, gdy wypatruje i ogląda
kapelusiki deszczu pod okapem akordu dur...
Oprócz ciszy jest ich tu jeszcze dwoje.
Aby się spełnić, zjawa musi iść ku samej sobie.
Ale geniusz to ustawiczna obecność....


Barbara Szubińska

2012-01-14 Wernisaż

2011-11-19 XI Ogólnopolski Plener Malarski

Kiedy otrzymałam szansę uczestnictwa w sympozjum plenerowym w Międzyrzecu, odebrałam to jako dar znaczący więcej niż "tylko" możliwość spotkania i wspólnej pracy z kolegami. Jest bowiem Międzyrzec synonimem żywego organizmu o pełnej autonomii, tworzący wartości nierozerwalne i uznawane od zawsze. Tak odbierałam opinie i komentarze w rozmowach z moją Babką Natalią Gąssowską, której korzenie tutaj się znajdują. Jej pamięć noszę w sercu, mimo że nieobecna jest na tym świecie ponad pół wieku. Pobyt w Międzyrzecu to spotkanie z duchem Miasta, z jego topografią, urbanistyką, architekturą, z całą gęstą historią zapisaną w każdej uliczce, w każdym domu i drzewostanie, w całym charakterze tego niedużego lecz ambitnego miasta. Ciekawy zarys historyczny pozostał czytelny aż do naszych dni, nie zatarły go lata przemian, trwania i walki o byt. Imponujący i odnowiony rynek, ciekawa zabudowa, pozostałości historycznych monumentów pozwalają odczytać losy i aspiracje tego uroczego i żywego organizmu, który rozwija się dzięki staraniom władz i jego mieszkańców. To miasto pięknie położone, emanuje pozytywną energią, którą czuję kiedy szukając śladów, zwiedzam poszczególne kwartały i w każdym zaułku rozpoznaję losy miasta i ludzi którzy je tworzyli i nadal budują.

Z Międzyrzeca pochodzi wiele wybitnych obywateli, wielu przebywało czasowo, tak było kiedyś i tak jest obecnie. Bogata historia spisana przez wybitnych historyków świadczy jak ważny był i jest ten malutki punkt na mapie naszego kraju. Pragnę w tym miejscu zwrócić uwagę na cenną działalność Miejskiego Ośrodka Kultury, a ściśle Galerii ES, dzięki której Międzyrzec stał się poważnym ośrodkiem propagującym sztuki wizualne. Odbywają się wystawy dobrego współczesnego malarstwa pod względem ekspozycyjnym zasługujące na gratulacje. Galeria zbiera obrazy do stałej kolekcji, która z czasem stanie się bardzo cenną. Brak jest bowiem czegoś tak określonego w przestrzeni miasta. A przecież już pod koniec XVIII w. książę Konstanty Czartoryski, ówczesny właściciel miasta, chwalił się pięknym zbiorem cennych dzieł. Projektowana w przyszłości stała kolekcja dostępna dla publiczności będzie kontynuacją tradycji i ważną wizytówką promocyjną. Kierownictwo Galerii dba o to, aby zbiór obrazów, których gros pochodzi z dorobku plenerów był spójny i na dobrym poziomie. Dzięki plenerom Międzyrzec staje się popularny i doceniany przez Związek Polskich Artystów Plastyków i doceniany przez sąsiadów z okolicy, którzy licznie przybywają na spotkania z artystami i dokładają starań, aby przyczynił się do splendoru Międzyrzeca, miasta ciepłego i bogatego w dobre inicjatywy oraz przyjacielską życzliwość.

Barbara Szubińska

Zbigniew Bielawka

Urodzony w Krakowie w 1953 roku. 1973-1978 studia na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie, pracownia prof. Adama Marczyńskiego. 1981-82 studia na Wydziale Grafiki Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Sztokholmie, pracownia prof. Nilsa Stenguista. Zajmuje się malarstwem, grafiką i fotografią. Brał udział w ponad 100 wystawach zbiorowych i indywidualnych. Mieszka i pracuje w Krakowie.

Magdalena Cybulska

Urodzona w 1977 w Warszawie. Studia na Europejskiej Akademii Sztuk. Dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Litografii pod kierunkiem prof. J.J. Cywickiego, aneks z malarstwa pod kierunkiem prof. B. Szubińskiej. Od roku 2007 asystentka na Wydziale Grafiki Warsztatowej w EAS. W 2007 udział w Warsztatach Graficznych w Centrum Graficznym F. Masereela w Kasterlee (Belgia). W 2008 udział w Programie Rezydentury Artystycznej, SVA, NY. Członek Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki w Krakowie. Zajmuje się głównie grafika i rysunkiem.

Mariusz Drzewiński

Urodzony w 1959 roku w Lublinie. Studia w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie w pracowni prof. M. Hermana, w 2005 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od 2009 roku prodziekan Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie. Działalność artystyczna w zakresie malarstwa i rysunku. Brał udział w kilkudziesięciu wystawach w kraju i za granicą. Mieszka i pracuje w Lublinie.

Małgorzata Hołówka

Urodzona w 1954 roku w Krakowie. Studia na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie. Dyplom w 1980 r. w pracowni prof. A. Pietscha i A. Hoffmanna. Uprawia grafikę warsztatową, rysunek i malarstwo. Autorka wielu wystaw indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Obecnie pracuje jako dyrektor w Zespole Państwowych Szkół Plastycznych w Krakowie.

Aneta Jaźwińska

Urodziła się w Warszawie. Studia plastyczne rozpoczęła w 1991 roku w Ontario College of Art w Toronto. Później kontynuowała je w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Dyplom z projektowania graficznego rozszerzony o aneks z malarstwa i grafiki warsztatowej u prof. Juliana Pałki obroniła z wyróżnieniem w 1997 roku. Członek Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Obecnie prowadzi zajęcia w Pracowni Rysunku i Malarstwa Wydziału Projektowania Graficznego EAS.

Grzegorz Kalinowski

Urodzony w 1962 roku w łodzi, studia w latach 1982-1988 w Akademii Sztuk Pięknych w łodzi na Wydziale Grafiki. Dyplom w pracowni Wklęsłodruku prof. Leszka Rózgi oraz Pracowni Malarstwa prof. Juliana Narzyńskiego. Od 1989 roku pracownik dydaktyczny w ASP w łodzi. Od 1998 roku Adiunkt ASP w łodzi, prowadzi Pracownię Technologii Malarstwa. W Europejskiej Akademii Sztuk prowadzi Seminaria z Malarstwa i Rysunku. Od 2006 roku prezes Okręgu łódzkiego Związku Polskich Artystów Plastyków. Organizator i współorganizator wielu plenerów malarskich w kraju i zagranicą. Zajmuje się malarstwem, grafiką, rysunkiem i fotografią.

Andrzej Szczerbicki

Urodził się, mieszka i pracuje w Międzyrzecu Podlaskim. Ukończył historię sztuki na KUL w Lublinie. Pracuje w MOK w Międzyrzecu Podlaskim gdzie kieruje Galerią ES. Organizator Ogólnopolskich Plenerów Malarskich oraz wielu imprez plastycznych. Zajmuje się malarstwem i grafiką reklamową. Brał udział w wielu wystawach zbiorowych i plenerach malarskich na terenie całego kraju. W dorobku artystycznym 15 wystaw indywidualnych.

Barbara Szubińska

Urodzona w 1934 r. w Skrzynnie. Ukończyła ASP w Warszawie. Studia pod Kierunkiem S. Szczepańskiego A. Nacht-Samborskiego. Działalność twórcza od 1960 roku. W dorobku artystycznym ponad 50 wystaw indywidualnych i udział w kilkudziesięciu zbiorowych w kraju i za granicą. Wiele nagród i wyróżnień na ogólnopolskich wystawach malarstwa i rysunku. Jest nauczycielem akademickim. Jej prace znajdują się w kolekcjach państwowych i prywatnych w kraju i za granicą. Mieszka i pracuje w Warszawie.

Wiktoria Tołłoczko-Tur

Ur. w 1943 W Tołoczkach na grodzieńszczyźnie. W 1968 dyplom na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. W 1980 r. zdobyła uprawnienia konserwatora dzieł sztuki. W latach 1982-92 pracowała w PKZ Oddział w Białymstoku. Od 1992 prowadzi własną pracownię malarsko-konserwatorską. Co roku bierze udział w plenerach i wystawach poplenerowych w kraju i za granicą. Mieszka i pracuje w Białymstoku.

Tadeusz Wolski

Urodził się w Otwocku. Absolwent Akademii Medycznej w Warszawie. Malarz samouk. Uczestnik wielu plenerów malarskich na terenie całego kraju i licznych wystaw zbiorowych i indywidualnych. Zajmuje się głównie malarstwem olejnym, tematy to głównie pejzaże, martwe natury, portrety. Członek Związku Polskich Artystów Plastyków.

Katarzyna Zwolińska

Ur. w 1972 w Iłży. Ukończyła Europejską Akademię Sztuki w Warszawie na Wydziale Malarstwa. Dyplom z wyróżnieniem w 1997 w pracowni prof. Antoniego Fałata i prof. Andrzeja Sadowskiego. Aneks z grafiki warsztatowej u prof. Danuty Kołwzan-Nowickiej. Udział w kilkudziesięciu konkursach i wystawach w kraju i za granicą. Członek Stowarzyszenia Pastelistów Polskich. Aktualnie mieszka i pracuje w Kadczy niedaleko Nowego Sącza.

Małgorzata Żak

W roku 1966 kończy Państwowe Liceum Muzyczne w klasie fortepianu, a w 1972 otrzymuje dyplom na Wydziale Malarstwa i Rzeźby w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku gdzie jest zatrudniona do roku 1986 jako pracownik dydaktyczny. Jednocześnie prezentuje swoje prace malarskie na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych. Równolegle podejmuje pracę scenografa w Państwowej Operze Bałtyckiej, Teatrze "Wybrzeża " w Gdańsku oraz Teatrze Muzycznym w Gdyni. W roku 1986 stypendystka Ministerstwa Kultury i Sztuki w Polsce i hiszpańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Od 1986 roku mieszka na stałe w Hiszpanii, aktualnie w Madrycie. Nawiązuje stałą współpracę z najważniejszymi festiwalami teatralnymi w Europie i na świecie gdzie realizuje projekty scenograficzne wykonując do wielu malarstwo sceniczne.

2011-11-19 Wernisaż

Zbigniew Bielawka

Urodzony w Krakowie w 1953 roku.
W latach 1973-1978 studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Dyplom w Pracowni prof. Adama Marczyńskiego.
W latach 1981-1982 studia na Wydziale Grafiki Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Sztokholmie, w Pracowni prof. Nilsa Stenquista.

2011-10-15 Wernisaż

Katarzyna Zwolińska

 

Studia (1992-97) w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. A Sadowskiego. Aneks z grafiki warsztatowej u prof. D. Kołwzan-Nowickiej. Udział w 40 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą (m.in.: Włochy, Japonia, Hiszpania, Niemcy, Syria) w dorobku artystycznym posiada także 11 wystaw indywidualnych (Polska, Portugalia). Obrazy znajdują się w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą oraz w Muzeum Regionalnym w Nowym Sączu.

 

Nagrody i wyróżnienia:


2010 – XIII Festiwal Malarstwa Współczesnego, Szczecin.Wyróżnienie – Zakup kolekcjonerski Euroafryka
2009 – „Ouadro Art – 2009”, ZPAP łódź, III miejsce.
2008 – „IV Międzynarodowe Biennale Pasteli”, BWA, Nowy Sącz, Nagroda
Stowarzyszenia Twórczego „Polart” oraz Wyróżnienie im. Marii Ritter. 2007- Obraz Sezonu, ZPAP Okręg Warszawski – edycja zima (II miejsce),
Dzieło Roku (III miejsce). 2004 – „VII Jesienny Salon Sztuki”, BWA. Ostrowiec Świętokrzyski,

Wyróżnienie. 1998 – „II Ogólnopolskie Biennale Pasteli”, BWA, Nowy Sącz, Wyróżnienie Honorowe.

 

Ważniejsze wystawy:

2010
– „Colorful impression” Katarzyna Zwolińska, Galeria Colorida. Lizbona, Portugalia
XXIII Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego, Szczecin

2009
Międzynarodowe Biennale Pasteli, Oviedo, Hiszpania

2008
Katarzyna Zwolińska – Malarstwo, Galeria De Facto, Bielsko-Biała
Kolekcja Europejskiej Akademii Sztuk, BWA-Galeria Zamojska, Zamość
IV Międzynarodowe Biennale Pasteli, BWA, Nowy Sącz., Nagroda Stowarzyszenia Twórczego „Polart” oraz Wyróżnienie im. Marii Ritter

2007
– „Arte Luogo Natura”, Liceo Artistico Ripetta, Rzym, Włochy
– V Salon Letni.Muzeum Nadwiślańskie, Kazimierz Dolny „Bliźniemu Swemu 2008”, Zachęta, Warszawa.

2006
– „Prezentacje 2006” Katarzyna Zwolińska-Malarstwo, Galeria MBWA „Jatki”, Nowy Targ; Galeria MBWA, Krynica; Galeria MBWA, Olkusz; Salon Wystawienniczy MBWA, Nowy Sącz
– Katarzyna Zwolińska – Malarstwo, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej, Warszawa

2005
– „Płock-Darmstad”, Wystawa polskiego malarstwa w Kunstlerhaus Zeigelhutte, Darmstadt; Niemcy

1999
– XXXIV Ogólnopolski Konkurs Malarski” Bielska Jesień, BWA, Bielsko-Biała.

1998
– „Obraz 98”, Stara Kordegarda, Warszawa, Galeria Piast w Tokio, Japonia.

 

Kilka uwag na temat malarstwa Kasi Zwolinskiej 

Katarzyna Zwolińska, to artystka obdarzona wyjątkową intuicją twórczą. Pięknie obserwuje świat budując kolorem nastrój ciepły i przyjazny. Krajobrazy, które wychodzą spod jej pędzla sanie tylko świadectwem talentu i osobowości, ale też rzetelnej wiedzy profesjonalnej, w której nie ma miejsca na pozory i nonszalancję.
Nasycone wyszukanym kolorem, oczyszczone ze zbędnych ozdobników ukazują piękno ale też i dramat przyrody. Spotkanie z jej obrazami jest świętem dla oka i ducha gdyż prowokują do wnikliwej kontemplacji i długiego nań patrzenia. Są kwintesencją wartościowego malarstwa, dlatego mocno wpisują się w rejestr współczesności.
 

Barbara Szubińska
Krzymoszyce 7.VII.2011

2011-09-10 Wernisaż

Mistrz i Uczniowie: Stanisław Baj

Podstawową wytyczną w „naszej” pracowni jest hasło: „Nie szkodzić”, któremu towarzyszy przekonanie, iż należy kreować studenta zdolnego do kreowania dzieł. Dydaktyk powinien pobudzać przede wszystkim zmysł odkrywczy, a nie naśladowczy, oraz tworzyć uczniów innych niż sam nauczyciel. Należy dać studentom pewną wolność, możliwość popełniania błędów. Istotna jest wzajemna relacja: mistrz – uczeń.

Program kształcenia w „naszej” Pracowni Malarstwa opiera się na dwóch etapach:

Pierwszym z nich (obowiązkowym na wszystkich latach studiów) jest studium z natury, które zawiera: studium aktu, martwą naturę, studium wnętrza i pejzaż. Przez studium natury rozumiana jest nauka obserwacji. Ma ona na celu wypracowanie u studenta umiejętności transpozycji przestrzeni trójwymiarowej na płaszczyznę. W ramach studium istotnymi zagadnieniem są wymagane przez dydaktyków: rozwój wrażliwości na kolor, umiejętność prawidłowego, a jednocześnie kreatywnego komponowania. Oba zagadnienia są nauczane w oparciu zarówno o wzorce klasyczne, jak i obserwację zjawisk naturalistycznych – ze świata potocznego. W ramach studium z natury równie ważnymi elementami są: klasyczna anatomia, perspektywa i przestrzeń malarska, oraz analiza struktury światła jako zjawiska fizycznego i znaczeniowego jako metafizycznego, ponadto: zagadnienie temperatury koloru, dysonansu, tonacji rytmu i kontrastu.

 Drugim etapem kształcenia w „naszej” pracowni jest własna kreacja artystyczna studenta. W jej skład wchodzą zarówno zadania kompozycyjno-tematyczne, jak i projekty i inicjatywy własne studenta. Doskonalenie własnej kreacji artystycznej opiera się na zachowaniu i rozwoju naturalnych predyspozycji studenta, jego indywidualnego języka malarskiego, osobowości, wzbogacenia jego świadomości i wyobraźni, poszerzeniu kontekstu funkcjonowania malarstwa w społeczno-kulturalnym pejzażu, wyzwalanie ambicji, odwagi i wiary w siebie.

Nauka malarstwa w „naszej” pracowni opiera się w dużej mierze na „samokształceniu” i umiejętnym wyciąganiu z niego wniosków. Studenci pracują razem i często odpowiadają na te same zadania proponowane przez prowadzącego. Dialog i dyskusja dydaktyczna towarzyszące każdemu przeglądowi prac studenckich są impulsem do budowania przez studentów własnych postaw artystycznych. Niezwykle istotna staje się w tym miejscu konfrontacja tych postaw, która implikuje uczenie się od siebie nawzajem, co spójne jest z ideą pracowni mistrzowskiej.

Stanisław BAJ

Agata Rudzikiewicz, II rok

Agnieszka Milewska, IV rok

Arkadiusz Karapuda, asystent

Dominika Owczarek, II rok

Janina Tłuczkiewicz, III rok

Jordan Sobierajski, III rok

łukasz Grotkowski, III rok

łukasz Zedlewski, III rok

Marta Kawecka, II rok

Tomasz Pilikowski, III rok

Urszula Kałmykow, IV rok

2011-06-18 - Wernisaż

Dariusz Fiet

Dariusz Fiet - urodzony w 1960 r.

Studiował w PWSSP w łodzi na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Dyplom w 1986 r. w Pracowni Technik Wklęsłodrukowych prof. Leszka Rózgi oraz Pracowni Malarstwa prof. Stanisława Fijałkowskiego. Wystawy w Polsce i zagranicą.

darek@fiet.pl
www.fiet.pl

 

Poproszono mnie o napisanie kilku słów o moim malarstwie. Nie mam zwyczaju komentować swojej twórczości. Posłużę się cytatem mojego ulubionego poety i znawcy malarstwa -Zbigniewa Herberta:
Zachowane widomości o życiu holenderskich malarzy są skąpe, należą oni do rasy artystów, którzy pozostawiają po sobie dzieła, a nie skargi i lamenty. Naprawdę, nie ma tu wyjątków dramatycznych, niezdrowych rumieńców, żadnych sensacji. Cała ziemska egzystencja streszczona jest w paru datach - urodzin, wyzwolenia na mistrza, ślubu, chrztu dzieci, śmierci wreszcie. Można im tylko pozazdrościć. Jakiekolwiek były nędze i blaski ich kariery, rola ich w społeczeństwie, ich miejsce na ziemi były niekwestionowane, zawód uznany powszechnie i tak oczywisty jak zawód rzeźnika, krawca czy piekarza. Nikomu nie przychodziło do głowy pytanie po co istnieje sztuka - ponieważ świat bez obrazów byłby po prostu niepojęty. To my jesteśmy ubodzy, bardzo ubodzy.
Znakomita część sztuki współczesnej opowiada się po stronie chaosu, gestykuluje w pustce albo mówi o historii własnej, jałowej duszy. Dawni mistrzowie, wszyscy bez wyjątku, mogli powtarzać za Racinem - „pracujemy po to, aby podobać się publiczności", to znaczy wierzyli w sens swojej pracy, możliwość międzyludzkiego porozumienia. Afirmowali widzialną rzeczywistość z natchnioną skrupulatnością i dziecięca powagą jakby od tego miały zależeć -porządek świata i obroty gwiazd, trwałość niebieskiego sklepienia. Niech pochwalona będzie ta naiwność.

„Martwa natura z wędzidłem"- Zbigniew Herbert

 

P.S.
Pojawiłem się w Międzyrzecu Podlaskim za sprawą mojej ukochanej Violi. Pragnę podziękować jej rodzicom za ten cud natury.

2011-05-21 - Wernisaż

Magdalena i Włodzimierz Pastuszak

MAGDALENA PASTUSZAK urodzona 1973 r. w Warszawie.

Doktor sztuk pięknych. Wykładowca na Wydziale Sztuki Nowych Mediów – PJWSTK w Warszawie. Studia na: Wydział Historii Sztuki UJ, Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie. Absolwentka Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie. Członek SMTG w Krakowie.

 

Prace w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą.

Najważniejsze wystawy, nagrody i wyróżnienia:
2010 – Wystawa zbiorowa „Chopinowi nie wysłane listy” w Galerii „Brama” Zamość
2010 – Wystawa zbiorowa „Chopinowi nie wysłane listy” w Galerii „MDK”, Szczebrzeszyn
2009 – Galeria Delta, Szczecin; „U artystów”- Stare Miasto, Olsztyn; rysunek, Polsko-Niemieckie Centrum Kultury im. Arno Holza , Kętrzyn; „Dzieba leśna”, II Biennale, Muzeum Zamojskie, Zamość

2007 – „Pan Cogito – nowe wizualizacje”, Galeria Miejska – Pasaż Tertila, Tarnów; „Konstrukcjadekonstrukcja”, Galeria PJWSTK, Warszawa; „Daj im przyszłość”, Urząd Miasta St. Warszawy, Warszawa (pierwsza i druga nagroda); Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego, Bydgoszcz; Centrum Sztuki Współczesnej, Gorzów Wlk.
2006 – „Grand Prix Młodej Grafiki”, Bunkier Sztuki, Kraków; Centralny Instytut Ochrony Pracy, Warszawa

1998 – La Fratta, Sinalunga, Włochy; „Taste Life Johnnie Walker 98”, CSW, Warszawa (pierwsza nagroda); „Internet Graphic Design Competition”, Japonia (pierwsza nagroda) 1997 – „IDEA 97”, ZPAP, Toruń (wyróżnienie); „ Biennale Sztuki Projektowania”, Bunkier Sztuki, Kraków.

WłODZIMIERZ PASTUSZAK (ur. 1949).

Doktor sztuki, doktor nauk technicznych. Prodziekan Wydziału Sztuki Nowych Mediów Polsko-Japońskiej Wyższej Szkoły Technik Komputerowych w Warszawie. Adiunkt w Zakładzie Grafiki Projektowej i Litografii Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie

wpastuszak@pjwstk.edu.pl
www.wlodzimierzpastuszak.pl

 

Publikacje książkowe:
W. Pastuszak „Przygotowanie maszynopisów do automatycznej percepcji” – 1977 r.
W. Pastuszak „Kolor czy barwa – wstęp do grafiki komputerowej” – 1993 r.
W. Pastuszak, P. Szpygiel „Zagadki grafiki komputerowej” – 1998 r.
W. Pastuszak „Barwa w grafice komputerowej” – 2000 r.
W. Pastuszak „Trzy spojrzenia na barwę” – 2005 r.
W. Pastuszak „Grafika wydawnicza. Vademecum projektanta” – 2007 r.

 

Udział w wielu projektach badawczych (grant KBN, grant wewnętrzny KBN, badania własne MEN/KBN, badania statutowe,programy U E)

 

Ważniejsze wystawy indywidualne i zbiorowe:
2005 – Wystawa indywidualna w Galerii „EAS”, Warszawa
2005 – Wystawa indywidualna w Galerii UMCS, Lublin
2006 – Wystawa indywidualna w Galerii „PJWSTK” Warszawa
2007 – Wystawa indywidualna w Galerii UMCS, Lublin
2007 – Wystawa indywidualna w Galerii „Medium”, Warszawa

2007 – Wystawa indywidualna w Klubie „Samotnia”, Puławy
2008 – Wystawa indywidualna w Galerii „Medium”, Warszawa
2009 – II Zamojskie Biennale Sztuki, Zamość

2009 – Wystawa indywidualna w Galerii „Zapiecek”, Warszawa
2010 – Wystawa indywidualna w Muzeum Zamojskim, Zamość
2010 – Wystawa indywidualna w Galerii „Art Montparnasse”, Paryż
2010 – Wystawa zbiorowa Chopinowi nie wysłane listy w Galerii „Brama”, Zamość
2010 – Wystawa zbiorowa Chopinowi nie wysłane listy w Galerii „MDK”, Szczebrzeszyn
2010 – Wystawa zbiorowa Artyści UMCS 2010 w Galerii „Zajezdnia”, Lublin
2011 – Wystawa zbiorowa Artyści Art Montparnasse w Galerii „Art Montparnasse”, Paryż (luty)
2011 – Wystawa w duecie z Wanda Szyksznian Emergencja w Muzeum Polonii Węgierskiej, Budapeszt (luty-kwiecień)

 

Prace w zbiorach Zamojskiego Towarzystwa RENESANS oraz w zbiorach prywatnych w Polsce, Czechach, Niemczech, Danii, Austrii, Francji, Szwecji, USA.

2011-05-13 Finisaż wystawy

Aneta Pliszka - GRAFIKA, RYSUNEK

Aneta Pliszka

e-maił: aneta_pliszka@wp.pl

 

Urodzona w Białej Podlaskiej. Przez wiele lat związana z pracownią plastyczną MOK w Międzyrzecu Podlaskim. Studia na Wydziale Artystycznym Instytutu Sztuk Pięknych UMCS w Lublinie. Dyplom w Pracowni Druku Wypukłego prof. Maksymiliana Snocha oraz aneks z fotografii w pracowni dr Ireny Nawrot-Trzcińskiej w 2003 roku. Od 2008 roku instruktor w pracowni multimedialnej MOK w Międzyrzecu Podlaskim. Zajmuje się grafiką warsztatową, rysunkiem, malarstwem i fotografią.

 

 

 

Linoryty Anety Pliszki to eksplodujące światłem życie. Inspiracją jest przyroda a uściślając, klimaty magicznego Arboretum w Bolestraszycach. Misterne obrazy nie są jednak bezpośrednim, żywym zapisem zjawisk. Powstają ze szkiców, którymi są kadry złapane podczas spacerów obiektywem jej Nikona. Doskonałą decyzją jest realizacja tematu w technice linorytu. Autorka precyzyjnie, punktowo tnie płaszczyzny linoleum, by następnie, tak żmudnie opracowane matryce po mistrzowsku odbić czarną farbą na białym papierze. W efekcie otrzymuje bardzo efektowne kompozycje, w których z resztek czarnej nicości wyłaniają się świetliste niczym duchy organiczne a zarazem dynamiczne kształty. Dzięki dobrze zestawionym partiom światła i cienia, prace te posiadają niebywałą iluzję przestrzeni. Formy sprawiają wrażenie jakby wychodziły z płaszczyzny, bądź odwrotnie jakby nas chciały wchłonąć - bezwzględnie sobie podporządkować. Odczucie prawdy emanujące z obrazów, autorka uzyskuje przeciwstawiając wymodelowaną bryłę organicznych elementów i rozwibrowane światła, abstrakcyjnym płaszczyznom czerni. Tak skromne z pozoru środki, zastosowane przez Anetę, pozwalają nam zauważyć piękne, wyrafinowane a zarazem niebywale przekonujące obrazy natury, które zaskakują oryginalnością i świeżością spojrzenia. Być może następnym razem na spacerze zobaczymy jakiś fragment rzeczywistości jej oczami.

Marek Sak

2011-03-19 - Wernisaż

Piotr Welk - GRAFIKA

Piotr Welk

 

Studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskał w roku 1998 w pracowni prof. Waldemara Świerzego. Pracuje jako adiunkt na ASP w Warszawie w katedrze multimediów.

 

 

Obraz ma swoje własne życie. Ja próbuję umożliwić mu zaistnienie.

Jackson Pollock

 

Piotr Welk jest fatalnym grafikiem komputerowym. Niby zna wszystkie programy na wylot, a kompletnie nie potrafi imitować rzeczywistości! Niby te certyfikaty, dyplomy międzynarodowe; niby go cenią i stoją w kolejce do współpracy, a udawać realności nie potrafi... Te jego struktury organiczne, wykresy złożoności - kompletnie nie są analogowe, ciężko je odbić z blachy, trudno naświetlić na płótno i powiesić w salonie obok beksińskich i siudmaków. Jego prace są też niebezpieczne, bo oddychają niczym szalone bity szpiegowane na szalce Petriego. A więc żyją i zarażają miliony innych komórek, które tymczasem rosną poza kadrem, pęcznieją i pochłaniają kolejne galaktyki zdarzeń. Jeśli Absolut istnieje, to ma swój ładunek, ferromagnetyczny constans – efekt motyla ku cyfrowym tajfunom feromonów. Okruchy tego podmuchu klonują się i brzęczą na wietrze jak metalowe tukany ułożone w patern nowych okoliczności Starego Wszechświata. ł¹ródło bije niczym Shibalba w filmie Aronofskiego.

Jeśli może istnieć coś bardziej romantycznego niż wskrzeszenie martwego ciągu znaków w bajki robotów, to niech mnie ktoś oświeci. Póki co pozostanę przy zdaniu:

- Welk jest fatalnym „komputerowcem“. Jest Wielkim Kreatorem.

   

Mi Szeski (Paweł Miszewski)

2011-02-19 Wernisaż

Wystawa Ewy Borowskiej

Ewa Borowska

 

Studia na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie. Dyplom w 1981 roku. Uczy plastyki w II Liceum Ogólnokształcącym im. Emilii Plater w Białej Podlaskiej. Tworzy w różnych technikach malarskich - pastelu, akrylu, akwareli. W dorobku artystycznym 20 wystaw indywidualnych oraz udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych i plenerach malarskich. Mieszka i pracuje w Białej Podlaskiej.

2011-01-07 Wernisaż