Elena Dąbrowska
ul. Pułaskiego 113m 27,
15-337 Białystok

 

Studia w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych im. Straganowa w Moskwie. Dyplom w pracowni prof. M. N. Nikitina. Twórczość w dziedzinie malarstwa i rysunku. Od 1990 r. asystent na Wydziale Architektury Politechniki w Białymstoku. W 1997 r. obroniła pracę doktorską w Katedrze Malarstwa i Rzeźby na ASP we Wrocławiu. Od 1981 r. aktywny członek ZPAP okręgu Radom.

 

Jerzy Hermanowicz we wstępie do katalogu napisał:
„Osobowość artystyczna Eleny Dąbrowskiej przypomina uśpiony wulkan. Milczy przez długi okres wydając nieśmiałe pomruki aby w pewnym momencie wybuchnąć ujawniając całą wewnętrzną zawartość. Wtedy potrzebuje przestrzeni, jak najwięcej przestrzeni aby rozlokować nabrzmiałe pomysły, tematy. Sama autorka przyznaje, iż ramy pojedynczego obrazu są dla niej za ciasne, zbytnio ją ograniczają. Najlepiej czuje się zwielokrotniając powierzchnie tworząc nieomal freski „grafitti” jak z uśmiechem przyznaje. Najlepiej, czego nie ukrywa czuła by się na ścianie, zarówno wnętrz jak i na elewacjach budynku. Przestrzeń jest więc podstawową składową tej twórczości. Tematycznie autorka obraca się głównie w kręgu realizacji pejzażowych. Krajobrazy zaobserwowane w rzeczywistości lub całkowicie wyimaginowane stają się kanwą treściową prac Dąbrowskiej. Stopniowo w szeregu obrazach autorka przekształca j e w monumentalne szerokie przestrzenie wypełnione nierzadko fantazyjną architekturą trochę z animowanych filmów. Wszystkie elementy pływająw kolorowej, świetlistej przestrzeni, w metaforycznej atmosferze „artfantaisie”.
Architekturę obrazu buduje Lena kolorem, który jest nieśmiały, agresywny, oparty głównie na palecie podstawowej. Kształty uzyskuje kładąc obok siebie poszczególne warstwy barwne jak wątki na tkaninie. Całość barwnej kompozycji dopełnia światło. Tym walorem artystka operuje śmiało, bez skrępowania podkreślając soczystość koloru jak i wyrazistość i trójwymiarowość kształtów.
Malarstwo Eleny Dąbrowskiej oddziałuje głównie na odbiorcę dynamicznego, pełnego wewnętrznej werwy jak sama twórczyni.”

Wernisaż - 8 maja 2010 r.

Stanisław Baj - Malarstwo

Stanisław Baj

Urodził się we wsi Dołhobrody nad Bugiem na Podlasiu. W latach 1972 - 1978 studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Jest profesorem tej uczelni na Wydziale Malarstwa.

 

 

Stanisław Baj przedkłada twarze wyraziste ponad ładne. Odtwarza ludzi takimi, jakimi są w rzeczywistości. Modeli znajduje wśród sąsiadów w nadbużańskiej wsi Dołhobrody, z której pochodzi. Od dawna przeniósł się do Warszawy, lecz wraca tam w każdej wolnej chwili. I pracuje. Tworzy galerię chłopskich typów.

Maluje szybko, lecz każde pociągnięcie pędzla coś zna­czy. Właściwie wydaje się, że nie tyle maluje, co farbami rzeźbi portrety, głównie męskie. Z jednym wyjątkiem: stale powtarza się podobizna niemłodej kobiety, przygarbionej ciężką pracą i latami. Nieodłączna chustka na głowie, twarz wiecznie zafrasowana, do tego przenikliwe, zarazem czułe spojrzenie jasnych oczu. To matka malarza.

Ona właśnie jest bohaterką wystawy w Jabłonnej. Syn tak często ją portretował że potrafi odtworzyć jej rysy z pamięci. I to błyskawicznie. Najpierw szkicuje czernią kontur głowy. Potem trochę żółci - jest czoło. Jedno pociągnięcie szarym odcieniem - wydobywa wystającą kość policzko­wą; trzy smugi czerwienią - wyłania się nos. Wiek podkreślają dwie czarne linie - bruzdy koło policzków. Jeszcze dwie kapki ciemnej farby - zarysowują się wąskie, nieskore do uśmiechu usta.

Przyznaję, mam słabość do obrazów Baja. Duży ładu­nek emocjonalny, wielka szczerość, tolerancja dla bliźnich i ich przywar - to zarówno cechy artysty, jak i jego twórczo­ści. A jego modele, należące do niegdysiejszego, zacofanego świata, uczą nas szacunku do człowieka, kim­kolwiek by on był. Bo prawdziwym tematem malarstwa Baja jest ludzka godność.

 

MONIKA MAłKOWSKA

 

 

Wernisaż

Ewa Szczesna-Sienkiel - Malarstwo

Ewa Szczesna-Sienkiel
ul. Ułanów 16 m70
20-554 Lublin
tel. (81) 4428095, kom. +48 604547964
e-mail: esienkiel@o2.pl

 

 

EWA SZCZĘSNA-SIENKIEL

 

Urodzona w Kraśniku 1960 r. W latach 1979-1983 studiowała w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. W 1985 r. uzyskała dyplom z malarstwa w pracowni prof. M. Hermana. Od  wielu lat mieszka i pracuje w Lublinie. Zajmuje się głównie malarstwem .Brała  udział w licznych wystawach zbiorowych, konkursach, ogólnopolskich plenerach malarskich. Zorganizowała kilka wystaw indywidualnych.Prace artystki znajdują się w zbiorach prywatnych i obiektach sakralnych w kraju i za granicą: Francji,Belgii,USA, Kanadzie.

 

Prezentowała swoje prace  między innymi:
1985- Galeria KMPiK Chełm
1986- Galeria MDK 2 Lublin
1990- Muzeum Okręgowe Chełm
1997- Postawy 97, BWA Rzeszów
2001- Postawy, BWA Rzeszów
2003- Autograf, Muzeum Lubelskie Lublin
2003- Nastroje, WDK Rzeszów
2005- VIII Jesienny Salon Sztuki, BWA Ostrowiec Świętokrzyski
2005- Wystawa Poplenerowa Kolbuszowa 2004, BWA Rzeszów
2006- Centrum Kultury w Mielcu
2007- Postawy, BWA Rzeszów
2008- Wieża Trynitarska Lublin
2009- Galeria Krańcowa Lublin
2009- Muzeum Archidiecezjalne Lublin
2009- Galeria ES - Krzymoszyce 2009, Międzyrzec Podlaski
2010- Muzeum Diecezjalne Dom Długosza, Sandomierz

 

 

Wystawa czynna: 6 marca - 7 kwietnia 2010 r.

 

 

Polecamy
Międzyrzec Podlaski Stowarzyszenie Rozwoju Żeglarstwa Serwis taneczny Zbigniewa Sieduszewskiego Konna Straż Ochrony Przyrody i Tradycji
Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji Międzyrzec Podlaski - Twoje miasto ONLINE Fakty, Kultura, Sport, Informator WAŻNE INFORMACJE I WYDARZENIA W BIALA24.PL

Miejski Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim

ul. Warszawska 37, 21-560 Międzyrzec Podlaski, tel. +48 83 371 78 07, fax: +48 83 371 23 79
e-mail: kultura@miedzyrzec.pl, godziny pracy administracji: poniedziałek-piątek: 07:30 - 15:30

© 2024 Miejski Ośrodek Kultury w Międzyrzecu Podlaskim.

Created by: 4interactive